ახალგაზრდა ლიდერებმა კახეთიდან თავიანთი თანატოლებისთვის ადამიანის უფლებათა სხვადასხვა საკითხზე ტრენინგი ჩაატარეს
15 October, 2025
11 ოქტომბერს, ლელიანი ზრდასრულთა განათლების ცენტრში, ახალგაზრდა ლიდერებმა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტიდან თავიანთი თანატოლებისთვის ადამიანის უფლებათა სხვადასხვა საკითხზე ტრენინგი გამართეს. თეორიულ ცოდნასთან ერთად, ახალგაზრდებმა წარმოაჩინეს ის უნარები, რომლებიც მანამდე ტრენერთა ტრენინგის ფარგლებში შეიძინეს.
ახალგაზრდა ლიდერების ტრენერებად მომზადება იყო ნაწილი უფლებები საქართველოს ინიციატივისა, რომელიც კახეთის რეგიონის ახალგაზრდების სამოქალაქო ცხოვრებაში ჩართულობის წახალისებას, ადგილობრივ დონეზე ადამიანის უფლებების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას, ასევე ახალგაზრდების ინიციატივების მხარდაჭერასა და განხორციელებას ითვალისწინებს.
ინიციატივა, რომელშიც 60-ზე მეტი ახალგაზრდა ჩაერთო, ლელიანის ზრდასრულთა განათლების ცენტრთან და ახალსოფლის ახალგაზრდულ ცენტრთან თანამშრომლობით განხორციელდა. ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირი (EU) და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი (UN OHCHR).
ტრენერთა ტრენინგის გარდა, ლაგოდეხის და ყვარლის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის ჩატარდა სწავლება საპროექტო განაცხადების მომზადების და ფონდების მოძიების საკითხებზე. ახალგაზრდებმა მონაწილეობა მიიღეს ხუთ პირისპირ და ხუთ ონლაინ საინფორმაციო შეხვედრაში, სადაც იმსჯელეს თავიანთ მრავალეთნიკურ თემებში არსებული გამოწვევების შესახებ და დაგეგმეს ერთობლივი სამოქალაქო ინიციატივები.
უფლებები საქართველოს, ლელიანის ზრდასრულთა განათლების ცენტრის და ახალსოფლის ახალგაზრდულ ცენტრის მხარდაჭერით, ახალგაზრდული ინიციატივების ფარგლებში, მოეწყო საჯარო კინოჩვენებები, ასევე ლელიანის და ახალსოფლის ცენტრების ბიბლიოთეკების ფონდები განახლდა.
გარდა სწავლებისა და ახალგაზრდული ინიციატივების მხარდაჭერისა, უფლებები საქართველომ ახალგაზრდების სამოქალაქო ცნობიერების ასამაღლებლად სოციალური მედია კამპანიაც აწარმოვა.
კამპანიის ფარგლებში, ახალგაზრდებისთვის აქტუალურ შვიდ საკითხზე (კარგი მოქალაქეობა, თანასწორობა, დეზინფორმაციასთან ბრძოლა, სამოქალაქო ჟურნალისტიკა, მოხალისეობა, არაფორმალური და პროფესიული განათლება, დასაქმებისთვის საჭირო უნარები) საინფორმაციო ბარათები მომზადდა.
ამავე თემებზე მომზადდა მოკლე ვიდეოების სერია “ახალგაზრდების ხმები კახეთიდან”, რომელშიც პროექტში მონაწილე ახალგაზრდებმა თანატოლებს საკითხების ირგვლივ თავიანთი ხედვა და გამოცდილება გაუზიარეს.

Young Leaders from Kakheti Conducted a Training on Human Rights for Their Peers
On October 11, young leaders from Lagodekhi Municipality held a training session on various human rights topics for their peers at the Leliani Adult Education Center. Beyond sharing theoretical knowledge, the young leaders demonstrated the practical skills they had gained during a Training of Trainers session.
Preparing young leaders to be trainers was part of a broader Rights Georgia initiative aimed at promoting civic engagement among young people in the Kakheti region, raising awareness of human rights at the local level, and supporting and implementing youth-led initiatives.
The initiative, which involved more than 60 young people, was carried out in cooperation with the Leliani Adult Education Center and the Akhalsopeli Youth Center. The initiative was financially supported by the European Union (EU) and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (UN OHCHR).
In addition to the Training of Trainers session, young people from Lagodekhi and Kvareli municipalities participated in trainings on project proposal writing and fundraising. They also took part in five in-person and five online informational meetings, where they discussed the challenges faced in their multi-ethnic communities and planned joint civic initiatives.
With the support of Rights Georgia, the Leliani Adult Education Center, and the Akhalsopeli Youth Center, youth-led activities were implemented — including public film screenings and the renewal of library collections at both centers.
Beyond the educational component and support for youth initiatives, Rights Georgia also conducted a social media campaign aimed at raising civic awareness among young people. As part of the campaign, informational e-cards were created on seven key topics: active citizenship, equality, countering disinformation, citizen journalism, volunteering, non-formal and vocational education, and skills for employability.
Additionally, a series of short videos titled “Youth Voices from Kakheti” was produced, featuring participating young people who shared their perspectives and personal experiences on these topics with their peers.