ახალსოფელში კახეთის რეგიონის ახალგაზრდებისთვის ტრენინგები გაიმართა
ყვარლის მუნიციპალიტეტში, ახალსოფლის ახალგაზრდულ ცენტრში, კახეთის რეგიონის ახალგაზრდებისთვის ორი ტრენინგი გაიმართა.
20 სექტემბერს, უფლებები საქართველოს აღმასრულებელმა დირექტორმა ლადო მკერვალიშვილმა ჩაატარა პრაქტიკული სწავლება (Training of Trainers), რომელიც  ახალგაზრდებისათვის ტრენინგების დამოუკიდებლად დაგეგმვისა და გაძღოლის უნარების გამომუშავებას ითვალისწინებდა. სწავლების ფარგლებში, ახალგაზრდებმა გაიუმჯობესეს ფასილიტაციის უნარები, შეისწავლეს რთული ქცევისა და კონფლიქტების მართვის მეთოდები, ეფექტიანი სასწავლო პროცესის დაგეგმვისა და წარმართვის პრაქტიკა. ახალგაზრდებმა თავად ჩაატარეს სადემონსტრაციო სესიები და მიიღეს უკუკავშირი თავიანთი თანატოლებისგან.
21 სექტემბრის ტრენინგი კი ფოკუსირებული იყო პროექტების დაგეგმვასა და ფონდების მოძიებაზე. მონაწილეებმა განიხილეს საგრანტო პროექტების ტიპები, საპროექტო განაცხადის დიზაინი, განხორციელების გეგმის შედგენა, რისკების მართვა და ბიუჯეტირება. ჯგუფური მუშაობის შედეგად ახალგაზრდებმა საკუთარი საპროექტო იდეები შეიმუშავეს და წარმოადგინეს. ტრენინგს პროექტების მართვის და ფონდების მოძიების ექსპერტი დიანა ლეჟავა უძღვებოდა.
ახალგაზრდებისთვის განკუთვნილი პრაქტიკული ტრენინგები ორგანიზებული იყო უფლებები საქართველოსა და ახალსოფლის ახალგაზრდული ცენტრის მიერ. ინიციატივის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის (EU) და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (UN OHCHR) მხარდაჭერით.

Trainings for Youth Held in Akhalsopeli, Kakheti
On September 20, Vladimer Mkervalishvili, Executive Director of Rights Georgia, conducted a practical Training of Trainers (ToT) session aimed at developing young people’s skills to independently plan and deliver trainings. Within the program, participants enhanced their facilitation skills, learned methods of managing difficult behavior and conflict resolution, and gained practical experience in planning and conducting effective learning sessions. The youth also conducted demonstration sessions and received feedback from their peers.
On September 21, the training focused on project development and fundraising. Participants explored different types of grant projects, proposal design, implementation planning, risk management, and budgeting. Through group work, they developed and presented their own project ideas. The session was led by Diana Lezhava, an expert in project management and fundraising.
The practical trainings for youth were organized by Rights Georgia and the Akhalsopeli Youth Center. Their implementation was made possible with the support of the European Union (EU) and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (UN OHCHR).