მნიშვნელოვანი განცხადება
არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, უნდა გაგვეკეთებინა განცხადება, რომ 2026 წლის პირველი იანვრიდან „უფლებები საქართველო“ 29 წლის შემდეგ წყვეტს საქმიანობას — აჩერებს წარმომადგენლობას ძალადობის და ფემიციდის მსხვერპლთა მიმდინარე 200-მდე საქმეზე ადგილობრივ და საერთშორისო სასამართლოებში; უპატრონოდ ტოვებს ევროსასამართლოში გაგზავნილ 500-მდე საქმეს, მათ შორის აგვისტოს ომით დაზარალებულთა საქმეებს; აღარ მიიღებს მონაწილეობას საკონსტიტუციო სასამართლოში შეტანილი სარჩელების განხილვაში, ყოველდღიურად ვეღარ გაუწევს უფასო კონსულტაციას და დახმარებას უკიდურეს გაჭირვებაში მყოფ ათეულობით მოქალაქეს, რომლებსაც კიდევ შერჩათ სამართლის პოვნის იმედი.
დიახ, ე.წ. ხელისუფლების დიდი ძალისხმევის შედეგად “უფლებები საქართველო“ პირველად 29 წლის შემდეგ დადგა საქმიანობის იძულებით შეჩერების ფაქტის წინაშე. მაგრამ, ჩვენ ეს ვერ შევძელით. გადავწყვიტეთ, არ ვუღალატოთ საკუთარ მორალს, პროფესიას და რაც მთავარია, ადამიანებს, რომლებსაც ვჭირდებით.
ამიტომ, დღეიდან, 2026 წლის 12 იანვრიდან „უფლებები საქართველოს“ იურისტები სრულიად მოხალისეობრივ საწყისებზე გააგრძელებენ უფასო სამართლებრივი კონსულტაციების გაწევას და განსაკუთრებულ შემთხვევებში, სამართლებრივ დახმარებას და წარმომადგენლობას.
მათ, ვისაც გჭირდებათ უფასო სამართლებრივი კონსულტაცია:
დაგვიკავშირდით „უფლებები საქართველოს“ ცხელ ხაზზე 577 541 655 ყოველ დღე 11-საათიდან-18 საათამდე, ან მოგვწერეთ ორგანიზაციის ფეისბუქის გვერდზე. მხოლოდ გადაუდებელი აუცილებლობის და საჭიროების შემთხვევაში, დაგვიკავშირდით ცხელ ხაზზე სხვა დროს (24/7-ზე)
სამშაბათს და ხუთშაბათს, 11:00-16:00 საათამდე მობრძანდით პირისპირ კონსულტაციებზე „უფლებები საქართველოს“ ოფისში (მის. ა. გახოკიძის 11ა, საბურთალო).

Given the current situation in Georgia, we were supposed to issue a statement announcing that as of January 1, 2026, after 29 years of work, Rights Georgia would cease its activities — suspending representation in nearly 200 ongoing cases of victims of violence and femicide before local and international courts; leaving unattended around 500 cases submitted to the European Court of Human Rights, including cases of those affected by the August War; no longer participating in the consideration of lawsuits filed with the Constitutional Court; and no longer providing daily free consultations and assistance to dozens of citizens living in extreme hardship who still hold hope of finding justice.
Yes, as a result of the so-called authorities' great efforts, Rights Georgia faced the forced suspension of its activities for the first time in 29 years.
However, we could not allow that to happen. We refuse to betray our morals, our profession, and most importantly, the people who need us.
Therefore, starting today, January 12, 2026, the lawyers of Rights Georgia will continue to provide free legal consultations, and in exceptional cases legal assistance and representation, entirely on a voluntary basis.
For those who need free legal consultations:
Contact Rights Georgia via the hotline at 577 541 655 every day from 11:00 to 18:00, or message us on the organization’s Facebook page. Only in cases of urgent necessity, please contact the hotline at other times (24/7).
On Tuesdays and Thursdays, from 11:00 to 16:00, you may come for in-person consultations at the Rights Georgia office (Address: 11A A. Gakhokidze St., Saburtalo).