სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის (UPR) სამუშაო ჯგუფს ერთობლივი ანგარიში წარუდგინეს
17 ივნისი, 2025
უფლებები საქართველომ, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის (UPR) მე-4 ციკლის ფარგლებში, UPR-ის სამუშაო ჯგუფს, საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ ერთობლივი ანგარიში წარუდგინა.
ერთობლივი ანგარიში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ 2025 წლის მაისის თვეში მომზადდა და უმეტესწილად ეყრდნობა, 2025 წლის 14 მაისს, 11 ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყბული დოკუმენტირების ანგარიშის მიგნებებს.
UPR-ის სამუშაო ჯგუფისთვის წარდგენილი ანგარიში ყურადღებას ამახვილებს UPR-ის წინა ციკლის შემდგომ, საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მკვეთრ გაუარესებაზე და მიღებული რეკომენდაციების შეუსრულებლობაზე.
დოკუმენტში განხილული და შეფასებულია შემდეგი საკითხები:
- შეკრების, გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლებების მასობრივი დარღვევა, მათ შორის, რეპრესიული კანონებით და საპოლიციო ძალადობით;
- 2024 წლის ნოემბრიდან საპოლიციო ძალების მიერ წამებისა და არასათანადო მოპყრობის სისტემური და მასობრივი გამოყენება მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ;
- ქვეყანაში უფლებადამცველთა უფლებების და მედიის თავისუფლების კუთხით გაუარესებული მდგომარეობა;
- თანასწორობის უფლების დარღვევის შემთხვევები;
- ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევებზე ეფექტიანი რეაგირების არარსებობა.
უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვა (UPR) გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მექანიზმია, რომელიც, ყოველ 4.5 წელიწადში ერთხელ, გაეროს თითოეულ წევრ სახელმწიფოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შეფასებას გულისხმობს.

Civil society organizations submitted a joint report to the Working Group on the Universal Periodic Review (UPR)
Rights Georgia, together with partner organizations, submitted a joint report on the human rights situation in Georgia to the UPR Working Group as part of the fourth cycle of the Universal Periodic Review (UPR).
The joint report was prepared by civil society organizations in May 2025 and is largely based on the findings of the documentation report published on 14 May 2025 by 11 organizations.
The report submitted to the UPR Working Group highlights the significant deterioration of the human rights situation in Georgia since the previous UPR cycle and the failure to implement the recommendations received.
The report discusses and assesses the following issues:
- Widespread violations of the freedoms of assembly, association, and expression, including through repressive legislation and police violence;
- The systemic and widespread use of torture and ill-treatment by police forces against peaceful demonstrators since November 2024;
- The deteriorating situation regarding the rights of human rights defenders and media freedom in the country;
- Cases of violations of the right to equality;
- The lack of an effective response to serious human rights violations.
The Universal Periodic Review (UPR) is a mechanism of the UN Human Rights Council that assesses the human rights situation in each UN member state once every 4.5 years.