სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა 2024 წლის ნოემბრიდან ჩადენილი ადამიანის უფლებების მძიმე და სისტემური დარღვევების შესახებ დოკუმენტირების ანგარიში წარადგინეს
14 მაისი, 2025
2025 წლის 14 მაისს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა დოკუმენტირების ანგარიში წარადგინეს - “ადამიანის უფლებების კრიზისი საქართველოში 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ”. ანგარიში შეეხება 2024 წლის 28 ნოემბერიდან 2025 წლის 28 თებერვლის ჩათვლით პერიოდში ადამიანის უფლებების მძიმე და სისტემურ დარღვევებს, რომლებსაც ადგილი ჰქონდა მშვიდობიანი და ლეგიტიმური პროტესტის ჩახშობის მიზნით.
იხილეთ სრული ანგარიში
დოკუმენტირების ანგარიშის მომზადების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების 11 ორგანიზაცია მონაწილეობდა. დოკუმენტირება ეყრდნობა როგორც საჯარო ინფორმაციას, ასევე საპროტესტო აქციების მონაწილეებისა და ძალადობის მსხვერპლების მიერ მოწოდებულ მტკიცებულებებს და მათთან ჩატარებულ სიღრმისეულ ინტერვიუებს.
დოკუმენტირების ფარგლებში ინტერვიუ ჩატარდა 117 პირთან, რომელთა 77.7% (91) მიუთითებს, რომ ისინი დაექვემდებარნენ ძალადობას და არასათანადო მოპყრობას პოლიციის მხრიდან. ანგარიშში აღწერილი საპოლიციო ძალადობის ფორმები, მათი ინტენსივობა, თანმიმდევრულობა და მასშტაბი მიუთითებს წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფართოდ გავრცელებასა და სისტემურობაზე.
ამასთან, ანგარიში მიმოიხილავს შეკრების თავისუფლების უკანონო და არაპროპორციული დარღვევის შემთხვევებს. საპოლიციო ძალები ფიზიკურ ძალადობასთან ერთად ინტენსიურად იყენებდნენ აქტიურ სპეციალური საშუალებებს, რომელთა გამოყენებაც ხშირად იყო სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის საფრთხისშემცველი.
ანგარიში ასევე აანალიზებს გამოხატვის თავისუფლებისა და მედიის წინააღმდეგ მიმართულ ქმედებებს. აღსანიშნავია, რომ მედია საპოლიციო ძალადობის განსაკუთრებულ სამიზნედ იქცა, რაც წაქეზებულია „ქართული ოცნების“ მიერ მედიის მადისკრედიტირებელი კამპანიებით და მედიის წარმმადგენელთა მიმართ ჩადენილი დანაშაულების დაუსჯელობით. ანგარიშში დოკუმენტირებულია მედიის წარმომადგენლებზე ძალადობის 108 შემთხვევა.
ანგარიშში ასევე იდენტიფიცერებულია პროტესტის წინააღმდეგ ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების ინსტრუმენტალიზაციის პრაქტიკა. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა მართლმსაჯულება სისტემურად გამოიყენება/გამოიყენებოდა აქციის მონაწილეების, მათ შორის, ხშირად, საპოლიციო ძალადობის მსხვერპლთა უსაფუძვლო დასჯისთვის, მათთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაუსაბუთებელი დაკისრების გზით.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლოში ასევე აქტიურად განიხილება/განიხილებოდა არაერთი სისხლის სამართლის საქმე, რომლებიც უკავშირდება 2024 წლის აპრილ-მაისისა და, შემდეგომ, ნოემბერ-დეკემბრის აქციების დროს დაკავებულ აქტივისტებს. საპროტესტო აქტივობებთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის წესით დაკავებების გამოყენებამ, ფაქტობრივად, მოახდინა მშვიდობიანი პროტესტის კრიმინალიზაცია და შეზღუდა თავისუფალი შეკრება. 2025 წლის თებერვლის მდგომარეობით, 60-ზე მეტ ადამიანს ემუქრება სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა. მათგან, 10 პირს ბრალი ედება 2024 წლის გაზაფხულის საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით, ხოლო 52 ადამიანს - 2024-2025 წლების ნოემბერ-თებერვლის აქციებთან მიმართებით.
დოკუმენტირების ანგარიში ასევე მიმოიხილავს რეპრესიის სხვა მეთოდებს: იძულებითი გაუჩინარების შემთხვევებს, საცხოვრებელი და სამუშაო სივრცეებისა და პირადი ჩხრეკის უკანონო პრაქტიკას, საჯარო მოსამსახურეთა დისკრიმინაციულ გათავისუფლებას და საკანონმდებლო უფლებამოსილეების ბოროტად გამოყენებას.
ამასთან, ანგარიში აანალიზებს კონკრეტული უწყებების და მაღალჩინოსნების პასუხისმგებლობას სისტემურ რეპრესიებში. ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევებზე ეფექტიანი რეაგირების ნაკლებობა, არაეფექტიანი გამოძიება, მიკერძოებული სასამართლო ხელისუფლება, მაღალჩინოსნების მიერ ძალადობის აშკარა და ღია მხარდაჭერა/წაქეზება, ისევე, როგორც ახალი რეპრესიული საკანონმდებლო ინიციატივები, მიუთითებს, რომ ადამიანის უფლებების შეზღუდვის და პროტესტის ძალადობრივად ჩახშობის მეთოდები სისტემურია და მასში „ქართული ოცნების“ მიერ მიტაცებული ხელისუფლების სამივე შტო მონაწილეობს. ინსტიტუციურ და ინდივიდუალურ დონეზე დაუსჯელობას კიდევ უფრო აღვივებს გამოძიების არაეფექტიანობა და სრულად ანადგურებს ნდობას საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემის მიმართ.

On 14 May 2025, civil society organizations presented a documentation report titled “Human Rights Crisis in Georgia Following the 2024 Parliamentary Elections.” The report covers the period from 28 November 2024 to 28 February 2025 and concerns severe and systemic human rights violations committed in an attempt to suppress peaceful and legitimate protest.
Read the full report
A total of 11 civil society organizations participated in the preparation of the documentation report. The documentation is based on both publicly available information and evidence provided by participants of the protests and victims of violence, including in-depth interviews conducted with them.
As part of the documentation process, interviews were conducted with 117 individuals, 77.7% (91 people) of whom reported being subjected to violence and ill-treatment by the police. The forms, intensity, consistency, and scale of police violence described in the report indicate the widespread and systemic nature of torture and ill-treatment.
The report also reviews instances of unlawful and disproportionate restrictions on the freedom of assembly. Alongside physical violence, police forces extensively used active special means, the use of which often posed threats to life and health.
Furthermore, the report analyzes actions taken against freedom of expression and the media. Notably, the media became a particular target of police violence, which was encouraged by the ruling party Georgian Dream through campaigns aimed at discrediting the media and the impunity of crimes committed against media representatives. The report documents 108 cases of violence against journalists.
The report also identifies the instrumentalization of administrative and criminal justice against the protests. Administrative justice mechanisms were systematically used—and continue to be used—to unjustifiably punish protest participants, including victims of police violence, by imposing unwarranted administrative liability.
It is noteworthy that numerous criminal cases related to the April–May and subsequent November–December 2024 protests are also actively being considered or were recently considered in court. The use of criminal prosecutions in relation to protest activities has, in effect, criminalized peaceful protest and restricted freedom of assembly. As of February 2025, more than 60 individuals face the threat of criminal prosecution. Of these, 10 are charged in connection with the spring 2024 protests, and 52 in relation to the November 2024 to February 2025 protests.
The documentation report also reviews other repressive methods: cases of enforced disappearances, unlawful searches of residential and workspaces and personal belongings, discriminatory dismissals of public servants, and the abusive use of legislative powers.
Additionally, the report analyzes the institutional and individual responsibility of specific agencies and high-ranking officials in the systemic repression. The lack of an effective response to serious human rights violations, ineffective investigations, a biased judiciary, the open and explicit encouragement or endorsement of violence by high-level officials, as well as new repressive legislative initiatives, all point to the systemic nature of human rights restrictions and violent suppression of protest—carried out with the involvement of all three branches of power captured by the ruling party Georgian Dream. Impunity at both the institutional and individual levels is further fueled by the ineffectiveness of investigations, which completely erodes public trust in Georgia’s justice system.