მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება გენდერის ნიშნით ჩადენილი ძალადობის საქმეზე
„უფლებები საქართველოს“ ადვოკატების მიმართვების საფუძველზე, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ, ძალადობაში მსჯავრდებულ კაცს, გენდერის ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის გამო, სასჯელი დაუმძიმა.
ქალის თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის საქმეზე, მოძალადეს გორის რაიონული სასამართლოს მიერ მისჯილი ჰქონდა 3 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ კი, მსჯავრდებული დამნაშავედ ცნო დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი დანაშაულისთვის, კერძოდ, გენდერის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით დანაშაულის ჩადენაში და უფრო მკაცრი სასჯელი - 4 წლით და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა.
გორის რაიონულმა სასამართლომ 2023 წლის 1-ელ სექტემბერს განიხილა ქალის თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის საქმე, სადაც მოძალადეს ბრალდების მხარე ედავებოდა დამამძიმებელი გარემოებით - გენდერის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილ თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანას, არასრულწლოვანი შვილების მიმართ და მათი თანდასწრებით ჩადენილ ოჯახში ძალადობას. საქმეში არსებული არაერთი მტკიცებულების მიუხედავად, გორის სასამართლომ ბრალდებული დამნაშავედ ცნო მხოლოდ თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანისა და არასრულწლოვნების მიმართ განხორციელებული ძალადობის ნაწილში.
სამწუხაროდ, პირველი ინსტანციის სასამართლომ არ გაიზიარია ბრალდების მხარისა და „უფლებები საქართველოს” ადვოკატების პოზიცია დანაშაულის გენდერული შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენასთან დაკავშირებით.
გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება სააპელაციო წესით გაასაჩივრა როგორც ბრალდების, ისე - დაცვის მხარემ. „უფლებები საქართველოს“ ადვოკატებმა სააპელაციო ეტაპზე ბრალდების მხარეს წარუდგინეს წერილობითი პოზიცია განაჩენთან დაკავშირებით, რომელშიც დეტალურად დაასაბუთეს გენდერის ნიშნის არსებობა, რაც შემდგომში სააპელაციო სასამართლომ სრულად გაიზიარა.
მსხვერპლ ქალსა და მის არასრულწლოვან შვილებს, რომელთა ინტერესებს „უფლებები საქართველო“ იცავს გამოძიების დაწყებიდანვე, დაზარალებულის სტატუსი აქვთ მინიჭებული.

An Important Decision Concerning the Case of Gender-based Violence
The Tbilisi Court of Appeals imposed a stricter sentence on a man who committed a gender-motivated crime, following the statements made by the lawyers of Rights Georgia.
In the case of inciting a woman to attempt suicide, the perpetrator was sentenced to 3 years and 6 months of imprisonment by the Gori District Court. The Tbilisi Court of Appeals found the convicted person guilty of committing a crime under aggravating circumstances, particularly based on gender intolerance, and imposed a stricter sentence - 4 years and 6 months of imprisonment.
On September 1, 2023, the Gori District Court discussed the case of a woman's incitement to attempt suicide, where the prosecution demanded imposing sanctions based on aggravating circumstances - incitement to attempt suicide on the grounds of gender intolerance, domestic violence committed against minor children, and in their presence. Despite the numerous pieces of evidence presented before the court, the Gori District Court found the accused guilty only of incitement to attempt suicide and violence against minors.
Unfortunately, the court of first instance did not share the position of the prosecution and the lawyers of Rights Georgia regarding the commission of the crime based on gender intolerance.
The decision of the Gori District Court was appealed by both the prosecution and the defense. At the appeal stage, the lawyers of Rights Georgia submitted a written statement to the prosecution regarding the verdict, in which they detailed the existence of a gender intolerance, which was later fully supported by the appeals court.
The woman and her minor children, whose interests have been protected by Rights Georgia since the beginning of the investigation, have status of victims.