მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება, რომლითაც მოძალადეს მსხვერპლისთვის მორალური ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა
4 დეკემბერი, 2023
ძალადობის მსხვერპლი ქალების უფლებების დაცვისა და გაძლიერების მიზნით წარმოებულ საქმეზე „უფლებები საქართველომ“ კიდევ ერთ წარმატებას მიაღწია. კერძოდ, ორგანიზაციის იურისტებმა მიიჩნიეს, რომ ქალზე სისტემური ძალადობის გამო, მოძალადეს უნდა დაკისრებოდა არაქონებრივი ზიანის ანაზღაურება 10 000 ლარის ოდენობით. ეს გადაწყვეტილება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან საქართველოში ძალიან იშვიათი პრაქტიკაა მოძალადისათვის არაქონებრივი ზიანის ანაზღურების დაკისრება და ერთი მსხვერპლისათვის ამ ოდენობის თანხის კომპენსაციის სახით განსაზღვრა.
„უფლებები საქართველო“ მოხარულია, რომ რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე მამუკა ნოზაძემ სრულად გაიზიარა ორგანიზაციის ადვოკატების მიერ წარდგენილი არგუმენტები და მტკიცებულებები, რომლითაც დასტურდებოდა მსხვერპლი ქალის მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტების ჩადენა და მისთვის მიყენებული მორალური ზიანი, და მოძალადეს 10 000 ლარის გადახდა დააკისრა.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ, „უფლებები საქართველოს“ იურისტების შუამდგომლობით, მსხვერპლმა ქალმა მოსამართლეს დისტანციურად მისცა ახსნა-განმარტება, რითაც თავიდან იქნა არიდებული მსხვერპლსა და მოძალადეს შორის კონტაქტი და მინიმუმამდე შემცირდა მეორეული ვიქტიმიზაციის საფრთხე.
ეს გადაწყვეტილება ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯია, რასაც „უფლებები საქართველო“ სტრატეგიული სამართალწარმოების გზით ახორციელებს.
ძალადობის მსხვერპლმა ქალმა „უფლებები საქართველოს“ 2023 წლის მარტში მომართა. ქალის ყოფილი ქმარი ოჯახში ძალადობის ფაქტების გენდერის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენისთვის, 2021 წლის აპრილიდან იხდიდა სასჯელს.

An important decision ordering the perpetrator to pay moral damages to the woman victim of violence
Rights Georgia has achieved another success in the case of protecting and strengthening the rights of women victims of violence. In particular, the organization's lawyers demanded that the perpetrator be ordered to pay moral damages in the amount of 10,000 GEL for systematic violence against the woman. The Rustavi City Court granted the request. The court's decision is particularly important because it is a very rare practice in Georgia to impose compensation for moral damages on the perpetrator and to set this amount as compensation for a victim.
Rights Georgia is satisfied that Judge Mamuka Nozadze of Rustavi City Court fully shared the arguments and evidence presented by the organization's lawyers, which proved the facts of the violence committed against the female victim and the moral damage caused to her, and ordered the perpetrator to pay 10,000 GEL.
It is also important to note that at the request of Rights Georgia's lawyers, the female victim made a testimony to the judge remotely, thus avoiding contact between the victim and the perpetrator and minimizing the risk of secondary victimization.
This decision is another step towards women's economic empowerment, which Rights Georgia implements through strategic litigation.
A victim of violence approached Rights of Georgia in March 2023. The woman's ex-husband has been serving a sentence since April 2021 for committing acts of domestic violence based on gender intolerance.