ძალადობის მსხვერპლ ირანელ დედა-შვილს საქართველოში საერთაშორისო დაცვა მიენიჭათ
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქე მ.ა.-მა და მისმა არასრულწლოვანმა შვილმა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის წინააღმდეგ მიმდინარე დავა მოიგეს. შედეგად, მათ საქართველოში საერთაშორისო დაცვა (ლტოლვილის სტატუსი) მიენიჭათ.
ირანში ცხოვრების პერიოდში, თავშესაფრის მაძიებელი ქალის მეუღლე მასსა და არასრულწლოვან შვილზე ფიზიკურად და ფსიქოლოგიურად სისტემატურად ძალადობდა.
ოჯახი საქართველოში 2017 წელს ჩამოვიდა და ქალი აქ კიდევ ერთხელ გახდა ძალადობის მსხვერპლი მეუღლის მხრიდან. კაცი დააკავეს და მას 6 თვის ვადით პატიმრობა შეეფერადა. საპატიმრო დაწესებულების დატოვების შემდეგ კი, ის ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში დაბრუნდა.
დედა-შვილი საქართველოში დარჩა. 2019 წლის მარტში მოინათლნენ და კონვერტირებული ქრისტიანები გახდნენ. 2019 წლის იანვარში კი ქალმა შსს მიგრაციის დეპარტამენტს მიმართა და მისთვის და არასრულწლოვანი შვილისთვის საერთაშორისო დაცვის მინიჭება მოითხოვა.
2020 წელს, შსს მიგრაციის დეპარტამენტმა ბენეფიციარებს საქართველოში საერთაშორისო დაცვის მინიჭებაზე უარი უთხრა. ეს გადაწყვეტილება, „უფლებები საქართველოს“ იურისტ ნინო ხეცაძის ძალისხმევით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში გასაჩივრდა.
2022 წლის ივნისში სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა სასარჩელო მოთხოვნა და შსს მიგრაციის დეპარტამენტს თავშესაფრის მაძიებლებისთვის საერთაშორისო დაცვის მინიჭება დაავალა. ორგანომ საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა. თუმცა, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა საჩივარი. შედეგად, 2023 წლის 3 ივლისის განჩინებით, ძალაში დარჩა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და დედა-შვილს საერთაშორისო დაცვა მიენიჭათ.
„უფლებები საქართველო“ ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქეებს უფასო სამართლებრივ დახმარებას საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე და მოქალაქეობის არმქონე პირების დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში უწევდა.

The Iranian mother and son who were victims of violence were granted international protection in Georgia
12 July, 2023
With the help of Rights Georgia, M.A., the citizen of the Islamic Republic of Iran, and her minor son won the ongoing dispute against the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs in the Tbilisi Court of Appeal. As a result, they were granted international protection (refugee status) in Georgia.
While living in Iran, the asylum seeker's husband systematically abused her and her minor son physically and psychologically.
The family came to Georgia in 2017, and the woman was once again a victim of violence by her husband. The man was arrested and sentenced to 6 months in prison. After leaving the prison, he returned to the Islamic Republic of Iran.
Mother and son stayed in Georgia. In March 2019, they were baptized and became converted Christians. In January 2019, the woman applied to the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs and requested international protection for her and her minor son.
In 2020, the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs refused to grant international protection to the beneficiaries in Georgia. This decision, with the efforts of Rights Georgia lawyer Nino Khetsadze, was appealed to the administrative affairs panel of the Tbilisi City Court.
In June 2022, the court fully satisfied the claim and ordered the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs to grant international protection to the asylum seekers. The agency appealed the decision of the City Court to the Tbilisi Court of Appeal. However, the appeal court of Tbilisi did not satisfy the appeal. As a result, according to the judgment of July 3, 2023, the decision of the Tbilisi City Court remained in force and the mother and child were granted international protection.
Rights Georgia provided free legal assistance to the Iranian beneficiaries under the UNHCR-funded project "Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia".