8-წლიანი სასამართლო დავის შემდეგ, ირანელ ბლოგერს საქართველოში საერთაშორისო დაცვა მიენიჭა
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქე ჯ.გ-მ საქართველოში საერთაშორისო დაცვა (ლტოლვილის სტატუსი) მიიღო. შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის წინააღმდეგ, სასამართლოში დავა 8 წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
თავშესაფრის მაძიებელი ჯ.გ. ირანში ცხოვრების პერიოდში, სასწავლო ცენტრში მუშაობდა და მსურველებს ბლოგერობას ასწავლიდა. მას გამოცემული აქვს 2 წიგნი, რამდენიმე კონსპექტი და უამრავი სტატიის ავტორია.
იგი ღიად საუბრობდა ირანში საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ საპროტესტო გამოსვლებსა და მოძრაობებზე და ინტერვიუს აძლევდა ისეთ მედიებს, როგორიცაა BBC, VoA. აქვეყნებდა სტატიებსა და ბლოგებს ირანის პოლიტიკურ და სოციალურ-ეკონომიკურ წყობაზე. გამოთქვამდა ამერიკასთან აქტიური თანამშრომლობის და ირანის პოლიტიკურ სისტემაში ცვლილებების განხორციელების სურვილს და ხელს აწერდა აშშ-ს პრეზიდენტის სახელზე გაგზავნილ პეტიციებს.
ირანის უშიშროების სამსახური ბლოგერთან თანამშრომლობას ჯერ კიდევ 1996 წლიდან ცდილობდა და მისგან მოითხოვდა სტუდენტებსა და თანამოაზრეებზე ინფორმაციის მიწოდებას. 2009 წელს მას სასწავლო განყოფილება დაუხურეს. 2010 წელს კი უშიშროების სამსახურმა ანტი-ისლამურ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა დააბრალა და დააპატიმრა.
ირანელმა ბლოგერმა უძრავი ქონების გარანტიის სახით ჩადების სანაცვლოდ, საპატიმროდან თავი დროებით დაიხსნა და ქვეყანა დატოვა, რადგან შიშობდა, რომ თავისი საქმიანობის გამო, კვლავ დააპატიმრებდნენ და მის სიცოცხლეს რეალური საფრთხე დაემუქრებოდა.
5 წლის განმავლობაში სომხეთში ცხოვრობდა. 2015 წლის სექტემბერში, ირანის ხელისუფლებასა და ისლამური რევოლუციის გვარდიასთან დაკავშირებულ პირთან უთანხმოების შემდეგ კი, საქართველოში ჩამოვიდა და თავშესაფარი მოითხოვა.
ადმინისტრაციულმა ორგანომ არ მიიჩნია, რომ ირანში დაბრუნების შემთხვევაში, მას დაპატიმრებისა და სიკვდილით დასჯის საფრთხე დაემუქრებოდა და საერთაშორისო დაცვის სტატუსის მინიჭებაზე 2016 და 2021 წლებში ორჯერ უთხრა უარი.
შსს მიგრაციის დეპარტამენტის გადაწყვეტილება 2022 წელს კიდევ ერთხელ გასაჩივრდა და საბოლოოდ, „უფლებები საქართველოს“ იურისტ ნინო ხეცაძის ძალისხმევით, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 2023 წლის 30 ივნისს ირანელ ბლოგერს საერთაშორისო დაცვა მიანიჭა.
„უფლებები საქართველო“ ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქე ჯ.გ-ს უფასო სამართლებრივ დახმარებას საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე და მოქალაქეობის არმქონე პირების დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში უწევდა.

Iranian blogger granted international protection in Georgia after an 8-year legal battle
With the help of Rights Georgia, J.G., a citizen of the Islamic Republic of Iran, was granted refugee status in Georgia. The court case against the Migration Department of the Ministry of Interior lasted 8 years.
While living in Iran, J.G. worked at a training center and taught blogging. He has published 2 books and is the author of numerous articles.
He spoke openly about the protests and movements after the presidential elections in Iran and gave interviews to such media as BBC and VoA. He published articles and blogs on the political and socio-economic structure of Iran. He expressed his desire to actively cooperate with America and implement changes in Iran's political system and signed petitions sent to the U.S. president.
Iran's security services have been trying to cooperate with the blogger since 1996, asking him to provide information about his students and associates. In 2009, his educational department was closed. In 2010, the security service accused him of collaborating with anti-Islamic organizations and arrested him.
An Iranian blogger was temporarily released from prison in exchange for real estate as a guarantee and left the country, fearing that he would be arrested again for his activities and that his life would be in real danger.
He lived in Armenia for 5 years. In September 2015, after a disagreement with the Iranian authorities and a person connected to the Islamic Revolutionary Guard Corps, he came to Georgia and applied for asylum.
The administrative body did not consider that he would be at risk of arrest and execution if he returned to Iran, and twice denied him international protection status in 2016 and 2021.
The decision of the Migration Department of the Ministry of Interior was appealed again in 2022, and finally, through the efforts of Rights Georgia lawyer Nino Khetsadze, the Tbilisi Court of Appeal granted the Iranian blogger international protection on June 30, 2023.
Rights Georgia provided free legal assistance to the Iranian beneficiary under the UNHCR-funded project "Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia".