„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ფემიციდის მსხვერპლის არასრულწლოვანმა შვილმა 10 000 ლარის ოდენობის სახელმწიფო კომპენსაცია მიიღო
5 მაისი, 2023
ეს ფემიციდის მსხვერპლის შვილისათვის სახელმწიფო კომპენსაციის გაცემის პირველი შემთხვევაა
ორგანიზაცია „უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ფემიციდის მსხვერპლის არასრულწლოვანმა შვილმა, 8 წლის გოგონამ, 10 000 ლარის ოდენობის სახელმწიფო კომპენსაცია მიიღო. კომპენსაციის მიღების საკითხზე, ორგანიზაციას დახმარებისთვის მცირეწლოვანი გოგონას ბებიამ მოძალადე მამაკაცის მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენის კანონიერ ძალაში შესვლის შემდგომ მომართა.
არასრულწლოვანის ბებია იძულებული გახდა, სრულად ეტვირთა ბავშვის აღზრდის პასუხისმგებლობა მას შემდეგ, რაც გასული წლის ივლისში, გოგონას დედა, 36 წლის ქალი, მისმა ყოფილმა ქმარმა (ბავშვის მამამ) განსაკუთრებული სისასტიკით მოკლა. ოჯახში მომხდარი ტრაგედიის შემდეგ, ბებია და შვილიშვილი, ნაქირავებ ბინაში, მძიმე ეკონომიკურ პირობებში განაგრძობდნენ ცხოვრებას.
„წარმოუდგენელი უბედურების გადატანა მომიწია. ერთადერთი შვილი მომიკლეს და დამრჩა პატარა შვილიშვილი, რომელსაც, სანამ შევძლებ, უნდა მოვუარო“, - ამბობს გოგონას ბებია. „იმ გაჭირვების გათვალისწინებით, რაც ჩემს შვილიშვილს თავს დაატყდა, ფულადი კომპენსაციის მიღება მართლაც შვების მომტანი იქნება“, - აღნიშნავს იგი.
ფულადი კომპენსაციის მოთხოვნის უფლება არასრულწლოვან გოგონას მას შემდეგ გაუჩნდა, რაც სასამართლომ მკვლელობის საქმის განხილვა დაასრულა და მოძალადე მამაკაცის მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენი კანონიერ ძალაში შევიდა. „უფლებები საქართველომ“ მკვლელობის საქმეზე გამოტანილი განაჩენით, ბავშვისა და ბებიის წერილობითი განცხადებებითა და სხვა მოთხოვნილი დოკუმენტებით, სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს 3 აპრილს მიმართა. 2 მაისს, სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს დირექტორმა ფემიციდის მსხვერპლის შვილისათვის 10 000 ლარის ოდენობის კომპენსაციის გაცემის გაცემის შესახებ ბრძანება გამოსცა.
ეს ფემიციდის მსხვერპლის შვილისათვის სახელმწიფო კომპენსაციის გაცემის პირველი შემთხვევაა მას შემდეგ, რაც 2022 წლის 9 ნოემბერს, საქართველოს მთავრობამ, №523 დადგენილებით, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებისა და ფემიციდის მსხვერპლის შვილებისათვის სახელმწიფო კომპენსაციის გაცემის წესი განსაზღვრა.
„უფლებები საქართველო“ სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოში არასრულწლოვანი გოგონას ინტერესებს USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით წარმოადგენდა.

Minor Daughter of Femicide Victim Receives 10,000 GEL State Compensation with the Support of Rights Georgia
5 May, 2023
For the First Time, a State Compensation was Granted to the Child of a Femicide Victim
With the support of the organization Rights Georgia, the minor child of the femicide victim, an 8-year-old girl, received state compensation of 10,000 GEL. The girl's grandmother approached the organization for help in obtaining compensation after the conviction of the perpetrator.
The grandmother was forced to assume full responsibility for raising the child after the mother, 36 years old woman, was brutally murdered by her former husband, the father of the child, last July. Following the family tragedy, the grandmother and granddaughter continued to live in a rented apartment under difficult economic conditions.
"I have suffered an irreparable loss. My only daughter was killed, and I have a little granddaughter who I have to take care of as long as I can," says the girl's grandmother. "It would be a real relief to receive financial compensation for the hardships my granddaughter has gone through," she admits.
The minor girl became eligible for financial compensation after the court closed the murder case and the guilty verdict against the perpetrator entered into force. On April 3, 2023, Rights Georgia submitted a request to the State Care Agency with the verdict in the murder case, written statements of the child and the grandmother, and additional documents. On May 2, 2023, the Director of the State Care Agency issued an order to pay compensation of 10,000 GEL to the daughter of the femicide victim.
This is the first case of granting state compensation to the child of a femicide victim, since on November 9, 2022, the Government of Georgia, by Decree No. 523, established the rules for payment of state compensation to victims of domestic violence and children of femicide victims.
Rights Georgia represented the interests of a minor girl before the State Care Agency with the support of the USAID Rule of Law Program.