პოლიციას შეეშალა და რუსთაველის მეტროდან 2 ბიჭი სხვების ნაცვლად გაიტაცა
„უფლებები საქართველო“ იცავს გუშინ რუსთაველის მეტროსთან გატაცებული ორი ახალგაზრდის - 18 წლის ოთარ კვარაცხელიას და 23 წლის რატი ტყემალაძის ინტერესებს.
„უფლებები საქართველოს“ ადვოკატები მარიამ მაღრაძე და დიმიტრი ნოზაძე შეხვდნენ დაკავებულებს. დაკავებულების თქმით, ისინი, სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პირებმა, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე, ძალადობრივი მეთოდებით ჩასვეს ავტომობილებში. მოგვიანებით აღმოჩნდა, რომ გამტაცებლები იყვნენ კრიმინალური პოლიციელები, რომლებსაც აღნიშნული ჩასაფრება და გატაცება დაგეგმილი ჰქონდათ სხვა პირის მიმართ. კერძოდ, კრიმპოლი გეგმავდა ფილარმონიასთან ფოიერვერკების მსროლელი პირის დაკავებას. ჩაცმულობის მიხედვით, კრიმპოლმა ჩათვალა, რომ აღნიშნული პირი იყო ოთარ კვარაცხელია. რატი ტყემალაძე კვარაცხელიას თან ახლდა და ამიტომ ისიც დააკავეს.
მიუხედავად იმისა, რომ კრიმპოლმა აღნიშნული პირები შეცდომით დააკავა, მათ წინააღმდეგ მაინც დაიწყო სამართალწარმოება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე - პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და 174-ე პრიმა – შეკრებისა და მანიფესტაციის წესის დარღვევის მუხლებით.
„უფლებები საქართველო“ მიიჩნევს, რომ სრულ აბსურდს წარმოადგენს კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ნაწილი. ოთარ კვარაცხელიას და რატი ტყემალაძეს არ ჰქონდათ შესაძლებლობა მოეხდინათ დამკავებელთა იდენტიფიცირება როგორც პოლიციელების, რადგან დაკავების მომენტში დამკავებლებს არ წარუდგენიათ თავი, არ ეცვათ პოლიციის ფორმა, არ ჰქონდათ რაიმე ტიპის მაიდენტიფიცირებელი ნიშანი, არ უთქვამთ რომ იყვნენ პოლიციელები და არ სარგებლობდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მანქანებით.
აღსანიშნავია, რომ ოთარ კვარაცხელიას და რატი ტყემალაძეს ადვოკატები მთელი ღამის განმავლობაში ეძებდნენ. პოლიცია და წინასწარი დაკავების იზოლატორები ადვოკატებს მათი ადგილსამყოფლის შესახებ არ აწვდიდნენ ან აწვდიდნენ მცდარ ინფორმაციას. დაკავებულების ზუსტი ადგილსამყოფლის დადგენა, მხოლოდ გამთენიისას მოხერხდა. დაკავებულების მიმართ პოლიცია იყენებდა ფსიქოლოგიური ზეწოლისა და ძალადობის მეთოდებს.

The police made a mistake and abducted two young men from Rustaveli metro station instead of the intended individuals
19 January, 2025
Rights Georgia is defending the interests of the two young men abducted yesterday near Rustaveli metro station: 18-year-old Otar Kvaratskhelia and 23-year-old Rati Tkemaladze.
Rights Georgia lawyers, Mariam Magradze and Dimitri Nozadze, met with the detainees. According to the detainees, individuals dressed in civilian clothing forcibly placed them in vehicles without any explanation. It was later revealed that the abductors were officers from the Criminal Police who had planned an operation targeting another individual. Specifically, the Criminal Police were attempting to apprehend someone setting off fireworks near the Philharmonic. Based on their clothing, the officers mistakenly identified Otar Kvaratskhelia as their target. Since Rati Tkemaladze was accompanying him, he was also detained.
Despite the police acknowledging their mistake in detaining these individuals, administrative proceedings were still initiated against them under Article 173 (failure to comply with a lawful order of a police officer) and Article 174^1 (violation of the rules on assemblies and demonstrations) of the Administrative Offenses Code.
Rights Georgia considers the accusation of failure to comply with a lawful order to be entirely absurd. Otar Kvaratskhelia and Rati Tkemaladze were unable to identify the individuals detaining them as police officers because the officers did not introduce themselves, were not wearing police uniforms, did not carry any identifying marks, did not inform the detainees that they were police, and were not using Ministry of Internal Affairs vehicles.
It is noteworthy that lawyers spent the entire night searching for Otar Kvaratskhelia and Rati Tkemaladze. The police and pre-detention facilities either refused to provide their whereabouts or gave false information. The detainees’ exact location was only discovered at dawn. During this time, the police subjected the detainees to psychological pressure and violence.