ძალადობის მსხვერპლი ქალების დაცვა საქართველოში - სტრატეგიული სამართალწარმოების შედეგები
8 ოქტომბერს, ორგანიზაცია უფლებები საქართველომ ანგარიშის - ძალადობის მსხვერპლი ქალების დაცვა საქართველოში - სტრატეგიული სამართალწარმოების შედეგები ონლაინ პრეზენტაცია გამართა.
დოკუმენტი USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით მომზადდა და მოიცავს 2022 წლის ივლისიდან 2024 წლის მაისის ჩათვლით პერიოდს. ღონისძიების 50-მდე მონაწილეს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს „უფლებები საქართველოს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, ვლადიმერ მკერვალიშვილმა და USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩხეიძემ.
ვლადიმერ მკერვალიშვილმა ყურადღება გაამახვილა ძალადობის მსხვერპლი ქალებისა და ბავშვების სამართლებრივი მხარდაჭერის აუცილებლობაზე, ისაუბრა იმ გამოწვევებზე, რომლებსაც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები აწყდებიან მართლმსაჯულების განხორციელების სხვადასხვა ეტაპზე და ხაზი გაუსვა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ სამართლებრივი პროფესიების წარმომადგენლების თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
ანგარიშის ავტორია ტურკუს უნივერსიტეტის დოქტორანტი, უფლებები საქართველოს მკვლევარი კარლო ნიკოლეიშვილი. დოკუმენტში ასახულია პრაქტიკული და საკანონმდებლო გამოწვევები, ისევე როგორც გენდერული და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალებისა და ბავშვების უფლებრივ მდგომარეობასთან დაკავშირებული მიღწევები.
ანგარიშის თანახმად, ქვეყანაში ჯერ კიდევ დგას ისეთი საბაზისო გამოწვევები, როგორიცაა სამართალდამცავი უწყებების უმოქმედობა ან არაეფექტიანი მუშაობა  ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და შემდგომი რეაგირების კუთხით. ყურადღება გამახვილებულია სახელმწიფო ორგანოების ვალდებულებაზე, რეაგირება მოახდინონ სამართალდამცავი უწყებების და პოლიციის წარმომადგენლების მიერ განხორციელებულ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე. კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ:
ანგარიშის წარდგენის შემდეგ მსჯელობა კითხვა-პასუხის ფორმატში გაგრძელდა და დამსწრე საზოგადოების მხრიდან გამოითქვა მზადყოფნა შემდგომი თანამშრომლობისთვის. დისკუსია ანგარიშით განხილული საკითხების გარდა, შეეხო ისეთი პრობლემურ საკითხებს, როგორიცაა ქალთა მეორეული ვიქტიმიზაცია სამედიცინო დაწესებულებებში; ფემიციდის შემთხვევების გამოძიების ეფექტიანობის ხარისხს; მსხვერპლთა თავშესაფარში გადაყვანის პრაქტიკულ გამოწვევებს; სამართალდამცავთა ცნობიერების დაბალ დონეს და სხვ.
ანგარიში ასევე მოიცავს პრაქტიკულ რეკომენდაციებს სახელმწიფო ინსტიტუტების და იურიდიული პროფესიების წარმომადგენლებისათვის, რომლის გათვალისწინებაც მნიშვნელოვანია ქვეყანაში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ამ მხრივ სამართლებრივი კულტურის განვითარების პროცესში.

Protection of Women Victims of Violence in Georgia - Results of Strategic Litigation
On October 8, Rights Georgia presented its report, "Protection of Women Victims of Violence in Georgia - Results of Strategic Proceedings," in an online session.
The report, supported by the USAID Rule of Law Program, covers developments from July 2022 to May 2024. Around 50 participants of the event were addressed with welcoming remarks by the Executive Director of "Rights Georgia," Vladimir Mkervalishvili, and the Head of the USAID Rule of Law Program, Giorgi Chkheidze.
Vladimir Mkervalishvili emphasized the necessity of legal support for women and children who are victims of violence. He spoke about the challenges that civil society organizations face at various stages of justice implementation and highlighted the importance of cooperation among legal professionals in combating violence against women and domestic violence.
Authored by Karlo Nikoleishvili, a doctoral researcher at the University of Turku, the document addresses both practical and legislative challenges, as well as achievements in the legal protection of women and children affected by gender-based and domestic violence.
According to the report, the state still faces persistent issues, including inaction or ineffective responses by law enforcement in handling violence against women and domestic abuse. The focus is on the obligation of state bodies to address cases of violence against women and domestic violence perpetrated by law enforcement officers and police representatives. The research highlights the following findings:
-
The timely recognition of victims remains a significant challenge, often requiring additional legal intervention and support;
Access to case documents continues to be problematic for victims and their legal representatives;
Identifying gender intolerance motives remains difficult during both investigation and judicial qualification stages;
Investigative facilities often lack proper infrastructure to maintain confidentiality, hindering trust-building between victims and investigators;
Children who witness violence are seldom granted victim status, despite its importance for their interests in criminal justice and future claims for damages.
After the presentation of the report, the discussion continued in a Q&A format, with the attendees expressing their willingness for further cooperation. In addition to the issues covered in the report, the discussion also addressed problematic areas such as the secondary victimization of women, the effectiveness of femicide investigations, practical challenges in transferring victims to shelters, the low awareness levels among law enforcement officers, and more.
The report also offers practical recommendations for state representatives and legal professionals, stressing their importance in addressing domestic violence and fostering a stronger legal culture. The full report can be accessed here.