თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დაასრულა ქმრის მიერ ავტობუსში მოკლული 31 წლის ქალის საქმის განხილვა
2023 წლის 21 დეკემბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დაასრულა ქმრის მიერ ავტობუსში მოკლული 31 წლის ქალის საქმის განხილვა, სადაც ფემიციდის მსხვერპლის დედის ინტერესებს „უფლებები საქართველო“ იცავდა. სასამართლომ გაითვალისწინა დანაშაულის სისასტიკე და ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გამამტყუნებელი განაჩენი.
საქმე ეხება 2022 წლის მაისში თბილისში, გურამიშვილის გამზირზე №323 ავტობუსში ქმრის მიერ ქალის მკვლელობას. კაცმა 31 წლის ქალს, არასრულწლოვანი შვილების და სხვა მგზავრების თვალწინ, 27 ჭრილობა მიაყენა. ქალი ადგილზე გარდაიცვალა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2023 წლის 17 თებერვლის განაჩენით, განსაკუთრებული სისასტიკით, გენდერის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით, ქალის მიმართ მესაკუთრული დამოკიდებულებებისა და მამაკაცის დომინანტური როლის დემონსტრირების მიზნით ჩადენილ განზრახ მკვლელობაში 39 წლის მამაკაცი დამნაშავედ იქნა ცნობილი. საქალაქო სასამართლოს განაჩენით, ბრალდებულს 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა.
პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა როგორც საქმის პროკურორმა, ასევე მსჯავრდებული მამაკაცის ადვოკატმა. პროკურორი ითხოვდა, სასჯელის სახედ და ზომად მსჯავრდებულისთვის უვადო თავისუფლების აღკვეთის განსაზღვრას. ყველაზე მკაცრი სასჯელის გამოყენებას ეთანხმებოდა ფემიციდის მსხვერპლის დედაც.
მსჯავრდებული მამაკაცის ადვოკატმა მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ფსიქიკური მდგომარეობის შესახებ ალტერნატიული დასკვნა წარადგინა და სააპელაციო სასამართლოს წინაშე საქმის წარმოების შეწყვეტა მოითხოვა, თუმცა სასამართლომ მამაკაცის ადვოკატის მიერ წარდგენილი ალტერნატიული ფსიქიატრიული ექსპერტიზის დასკვნა არ მიიჩნია სამართალწარმოების შეწყვეტის საკმარის საფუძვლად.
საბოლოოდ, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გამამტყუნებელი განაჩენი.
„უფლებები საქართველო“ ფემიციდის მსხვერპლის დედის ინტერესებს 2023 წლის მარტიდან იცავს და გააგრძელებს დაზარალებულის წარმომადგენლობას უზენაეს სასამართლოშიც.

The Tbilisi Court of Appeals completed the examination of the case regarding a 31-year-old woman killed by her husband on a bus
21 December, 2023
On December 21, 2023, the Tbilisi Court of Appeals completed the review of the case of a 31-year-old woman killed by her husband on a bus. The interests of the mother of the femicide victim were protected by Rights Georgia. The court took into account the severity of the crime and upheld the conviction of the court of first instance.
The case involves the murder of a woman by her husband on bus No. 323 on Guramishvili Avenue in Tbilisi in May 2022. The man inflicted 27 wounds on the 31-year-old woman in front of her minor children and other passengers, resulting in her immediate death.
According to the verdict of the Tbilisi City Court of February 17, 2023, a 39-year-old man was found guilty of intentional murder committed with special severity, gender intolerance, possessive attitudes towards women and the dominant role of men. According to the verdict of the City Court, the defendant was sentenced to 20 years of imprisonment.
The decision of the court of first instance was appealed to the Tbilisi Court of Appeals by both the prosecutor of the case and the lawyer of the convicted man. The prosecutor requested life imprisonment for the convicted person as the type and size of the punishment. The mother of the victim of femicide also supported the use of the strictest punishment.
The lawyer of the convicted man submitted an alternative report on the mental state of his client and requested the appellate court to stop the proceedings. However, the court did not consider the alternative psychiatric examination report submitted by the man's lawyer to be a sufficient basis for the termination of the proceedings.
Finally, the Tbilisi Court of Appeals upheld the guilty verdict of the first-instance court.
Rights Georgia has been representing the interests of the mother of the femicide victim since March 2023 and will continue her representation in the Supreme Court as well.