„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, მრავალშვილიანი ოჯახი ერაყიდან საქართველოში თავშესაფარს მიიღებს
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ერაყის მოქალაქე, ბატონი ა.ვ.მ. და მისი ოჯახი (მათ შორის, 9 ბავშვი) საქართველოში თავშესაფარს მიიღებენ.
ბენეფიციარებმა 2014 წელს დატოვეს ერაყი საომარი მდგომარეობის გამო და ჩამოვიდნენ საქართველოში, სადაც მოითხოვეს საერთაშორისო დაცვის მინიჭება.
მომდევნო წელს ადმინისტრაციულმა ორგანომ ბენეფიციარებს მიანიჭა საერთაშორისო დაცვა საქართველოში, მაგრამ 2017 წელს მათ ჰუმანიტარული სტატუსი ჩამოერთვათ. მას შემდეგ ოჯახი ჰუმანიტარული სტატუსის აღდგენას უშედეგოდ ცდილობდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის საბოლოო უარყოფითი გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა 2020 წელს. აღნიშნული გადაწყვეტილება გასაჩივრდა თბილისის საქალაქო სასამართლოში და შემდგომ, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული უარყოფითი გადაწყვეტილება 2022 წელს გასაჩივრდა სააპელაციო სასამართლოში.
სააპელაციო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა სასარჩელო მოთხოვნა, გააუქმა ადმინისტრაციული ორგანოს გადაწყვეტილება და აღნიშნული გადაწყვეტილებით მიგრაციის დეპარტამენტს დაევალა ბენეფიციარებისთვის ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება.
აღსანიშნავია, რომ თავშესაფრის საქმეებზე სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საბოლოოა და არ საჩივრდება.
ბენეფიციარების ოჯახის ინტერესებს როგორც პირველი ინსტანციის, ისე სააპელაციო სასამართლოში იცავდა „უფლებები საქართველოს“ იურისტი, ნინო ხეცაძე.
ბენეფიციარების ოჯახს სამართლებრივი დახმარება გაეწია პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირებისა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში, რომელსაც „უფლებები საქართველო“ 2019 წლიდან, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის მხარდაჭერით ახორციელებს.

With the assistance of “Rights Georgia”, the family of 11 from Iraq will be granted asylum in Georgia
13 July, 2022
Mr. A.W. M. and his family (including 9 children) from Iraq will be granted asylum in Georgia with the help of “Rights Georgia”.
The beneficiary’s family left Iraq due to the war and came to Georgia in 2014 where they applied requested international protection. The following year the administrative body granted them international protection but their humanitarian status was deprived in 2017. Since then the family has been trying to restore their humanitarian status through different legal proceedings.
The final negative decision from the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs was delivered in 2020 that was appealed first in Tbilisi City Court and, after it did not grant the request, in the Court of Appeals in 2022.
The Court of Appeals fully satisfied the complaint, annulled the decision of the administrative body, and by its decision instructed the Migration Department to grant the beneficiaries humanitarian status.
It has to be highlighted, that the decision of the Court of Appeals is the final instance court in asylum cases and it cannot be appealed further.
The beneficiary’s family was represented by the “Rights Georgia”’s lawyer Nino Khetsadze both, in the Court of First Instance as well as in the Court of Appeals.
The legal assistance to the family was provided within the project “Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia”, which has been implemented by “Rights Georgia” with the support of UNHCR since January 2019.