,,ქართულმა ოცნებამ“ სამოქალაქო საზოგადოების რეპრესიების ახალი ეტაპი 30-მდე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციის წინააღმდეგ დაიწყო
22 September, 2025
„ქართულმა ოცნებამ“, რაჟდენ კუპრაშვილის ანტიკორუფციული ბიუროს ხელით, დაიწყო სამოქალაქო საზოგადოების შემზღუდველი კანონების რეპრესიული აღსრულების ახალი ეტაპი 30-მდე ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციის, მათ შორის ხელმომწერი ორგანიზაციების, წინააღმდეგ.
ანტიკორუფციული ბიუროს ქმედებები წარმოადგენს სამოქალაქო ორგანიზაციების დევნისა და ზეწოლის ერთიანი პროცესის ნაწილს. მისი მიზანია, რომ ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, რომლებიც ათწლეულების განმავლობაში ემსახურებოდნენ ადამიანის უფლებების დაცვასა და დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებას ქვეყანაში, ვეღარ შეძლონ საკუთარი საქმიანობის ეფექტიანად გაგრძელება და საზოგადოების ინტერესების დაცვა.
2025 წლის 8 სექტემბრის შემდეგ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მიიღეს რაჟდენ კუპრაშვილის წერილები საქართველოს კონსტიტუციასთან შეუსაბამო „გრანტების შესახებ“ კანონის გამოყენებით მონიტორინგის დაწყების შესახებ. რაჟდენ კუპრაშვილი ორგანიზაციებისგან მოითხოვს 2025 წლის 16 აპრილის შემდეგ პერიოდში ორგანიზაციების საქმიანობასთან დაკავშირებულ სხვადასხვა კატეგორიის მოცულობით ინფორმაციას ისე, რომ ფორმალურადაც კი არ იცავს „გრანტების შესახებ“ კანონით დადგენილ პროცედურას. ბიურო არ უთითებს, რომელი მუხლების საფუძველზე მოითხოვს ინფორმაციის მიწოდებას, მათ შორის 16 აპრილიდან, მაშინ, როდესაც „გრანტების შესახებ“ კანონის რეპრესიული ცვლილებები 17 აპრილს შევიდა ძალაში.
რაჟდენ კუპრაშვილის წერილის საპასუხოდ ადრესატმა ორგანიზაციებმა წერილობით განუმარტეს, რომ ბიურო არღვევდა „გრანტების შესახებ“ კანონს და ასევე აცნობეს, რომ კანონში შესული რეპრესიული ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ არ ჰქონდათ მიღებული ახალი საგრანტო ხელშეკრულებები და არც ძველ ხელშეკრულებებში შეუტანიათ ცვლილებები. შესაბამისად, მათზე „გრანტების შესახებ“ კანონით დადგენილი მონიტორინგის პროცესის დაწყება უკანონო იყო. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა რაჟდენ კუპრაშვილის ბიუროსგან ასევე მოითხოვეს საქმის მასალების გაცნობა, თუმცა ბიურო ამ დრომდე მალავს აღნიშნულ ინფორმაციას, რითაც დამატებით არღვევს არსებულ კანონმდებლობას.
საპასუხო წერილის შემდეგ რაჟდენ კუპრაშვილი ცდილობს სასამართლოს გამოყენებით უზრუნველყოს რეპრესიული კანონების აღსრულება. ბიურო ეტაპობრივად მიმართავს სასამართლოს შუამდგომლობებით სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ. თბილისის საქალაქო სასამართლომ 17 სექტემბერს უკვე გამოსცა ბრძანება ცხრა ორგანიზაციასთან მიმართებით. სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა რაჟდენ კუპრაშვილის უწყების შუამდგომლობა და ორგანიზაციები დაავალდებულა ბიუროს მიაწოდონ საქმიანობასთან დაკავშირებული მოცულობითი ინფორმაცია.
აღსანიშნავია, რომ არც ბიუროს წერილში და არც სასამართლოს ბრძანებაში არ არის მითითებული, კონკრეტულად რა ფაქტობრივ გარემოებებზე დაყრდნობით დგინდება ორგანიზაციების მიერ დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტით კანონით დადგენილი ვალდებულებების შეუსრულებლობა/დარღვევა. სასამართლომ ფაქტობრივად უცვლელად გადაიტანა ბრძანებაში ბიუროს შუამდგომლობის დასაბუთება ისე, რომ შუამდგომლობის არც ფაქტობრივი და არც სამართლებრივი დასაბუთება არ შეუმოწმებია, რითაც მან უარი თქვა კანონით მისთვის მინიჭებული სასამართლო კონტროლის განხორციელებაზე.
გადაწყვეტილების მიღება, რომელიც მხოლოდ ადმინისტრაციული ორგანოს პოზიციის რეპროდუცირებას ახდენს, ძირს უთხრის სათანადო სასამართლო კონტროლის კონსტიტუციურ ფუნქციას და რისკის ქვეშ აყენებს როგორც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების უფლებრივ მდგომარეობას, ისე ინდივიდუალურ პერსონალურ მონაცემებს. სასამართლოს როლია, ჯეროვნად გამოიკვლიოს ადმინისტრაციული ორგანოს ქმედების კანონიერება, რაც თავის თავში მოიცავს არა მარტო ფორმალური მოთხოვნების შემოწმებას, არამედ შინაარსობრივ კონტროლს.
უკანონოდ დაწყებული მონიტორინგის მიუხედავად, ჩვენ ვაგრძელებთ საქმიანობას და სამართლებრივ ბრძოლას რეპრესიული კანონების აღსრულების შესაჩერებლად. გამოვიყენებთ ყველა სამართლებრივ შესაძლებლობას ჩვენი და საქართველოს მოქალაქეების უფლებების დასაცავად.

The “Georgian Dream” has started a new stage of repressions against civil society, targeting up to 30 Georgian non-governmental organizations
22 September, 2025
The “Georgian Dream”, acting through the Anti-Corruption Bureau of Razden Kuprashvili, has started a new stage of repressive enforcement of laws restricting civil society, this time against up to 30 Georgian civil society organizations, including the signatory ones.
The actions of the Anti-Corruption Bureau are part of a unified process of persecution and pressure on civil society organizations. Its goal is to prevent Georgian non-governmental organizations, which have served for decades to protect human rights and strengthen democratic institutions in the country, from continuing their activities effectively and from safeguarding the interests of society.
Following 8 September 2025, Razhden Kuprashvili has sent letters to civil society organizations about the initiation of monitoring based on the unconstitutional “Law on Grants”. Razhden Kuprashvili demands information on various categories regarding the organizations’ activities after 16 April 2025, without even formally complying with the procedures established by the “Law on Grants”. The Bureau failed to indicate the articles under which such information was requested, including the period starting from 16 April, despite the fact that the repressive amendments to the “Law on Grants” entered into force only on 17 April.
In response to Razhden Kuprashvili's letter, the recipient organizations explained in written form that it was Kuprashvili himself who was violating the “Law on Grants”. They further informed him that, following the entry into force of the repressive amendments to the law, they had not concluded any new grant agreements nor had they made amendments to existing ones. Accordingly, the initiation of monitoring procedures against them under the “Law on Grants” was unlawful. Civil society organizations also requested access to the case materials from Kuprashvili’s Bureau. However, the Bureau continues to withhold this information, thereby additionally violating the existing legislation.
Following the response letter, Razhden Kuprashvili is trying to use the courts to ensure the enforcement of repressive laws. The Bureau is gradually applying to the courts with motions against civil society organizations. On September 17 Tbilisi City Court issued an order against nine organizations. The court fully satisfied the motion of Razhden Kuprashvili's agency and obliged the organizations to provide the Bureau with information related to their activities.
It is noteworthy that neither the Bureau’s letter nor the court order specifies the particular factual circumstances on which the alleged non-compliance or violation of the obligations by the organizations is based, assessed according to the standard of reasonable belief. The court actually transferred the reasoning of the Bureau's motion unchanged into the order, without examining either the factual or legal basis of the motion, thereby refusing to exercise the judicial control granted to it by law.
Adopting a decision that merely reproduces the position of an administrative body undermines the constitutional function of proper judicial control and places both the legal status of civil society organizations and the protection of personal data at risk. It is the role of the court to thoroughly examine the legality of the administrative body’s actions, which includes not only verifying formal compliance but also exercising substantive control.
Despite the unlawfully initiated monitoring, we continue our activities and legal efforts to stop the enforcement of repressive laws. We will use all available legal means to protect our rights and the rights of the citizens of Georgia.