„საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში შეტანილი ცვლილებები სასამართლო სისტემის საზოგადოებისადმი ანგარიშვალდებულებას სრულად გამორიცხავს
27 June, 2025
ვეხმიანებით „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში  განხორციელებულ ცვლილებებს.  ჩვენი შეფასებით, აღნიშნული ცვლილებები არსებითად აფართოებს და ამარტივებს მოსამართლეთა დასჯის მექანიზმებს, რითაც კიდევ უფრო მეტად ძლიერდება  სასამართლო კლანის ძალაუფლება. ამასთანავე, ცვლილებები გაუარესებული ფორმით აბრუნებს 2007-2013 წლების რეალობას და ფაქტობრივად სრულად კრძალავს სასამართლო პროცესების შესახებ საზოგადოებისთვის დოკუმენტირებული ინფორმაციის მიწოდებას.
2025 წლის 26 ივნისს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში განხორციელებული ცვლილებების თანახმად:
იზრდება სისტემის შიგნით ძალაუფლების კონსოლიდაციის ხარისხი - იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მოსამართლე წევრების რაოდენობა 9-დან 12-მდე იქნება; უქმდება დამოუკიდებელი ინსპექტორის სამსახური და მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინურ სამართალწარმოებას საბჭოს მდივანი გაუძღვება; იზრდება სასამართლოს თავმჯდომარეების, კოლეგიების/პალატების თავმჯდომარეების უფლებამოსილების ვადები და უფლებამოსილებები, ბრუნდება სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობა; უქმდება რომელიმე 6-თვიან პერიოდში საბჭოს 4-ზე მეტი წევრის არჩევის აკრძალვა.
არსებითად მარტივდება მოსამართლის დევნა, შევიწროება თანამდებობიდან გათავისუფლება - დისციპლინურ გადაცდომად ბრუნდება „მოვალეობის არაჯეროვანი შესრულება“ და უქმდება მოსამართლის მიერ დისციპლინური პროცესის გასაჯაროვების მოთხოვნის უფლება; იზრდება დისციპლინური სახდელისთვის გათვალისწინებული ზომა, კერძოდ, ხელფასის 10%-დან 50%-მდე დაქვითვა; ჯამში 5 წლამდე იზრდება მოსამართლის მივლინების ვადები; მოსამართლე ექცევა სრულ პროფესიულ იზოლაციაში. ცვლილებები კრძალავს მოსამართლესთან ფაქტობრივად ნებისმიერ პროფესიულ კომუნიკაციას მოსამართლის კონკრეტულ ღონისძიებაში მონაწილეობასთან დაკავშირებით;
მართლმსაჯულება იხურება მედიისა და საზოგადოებისათვის - სასამართლოს შენობაში, მათ შორის, სასამართლოს ეზოში ფოტო-ვიდეოგადაღება, ტრანსლაცია აიკრძალება და მისი ექსკლუზივი მხოლოდ სასამართლოს და მის მიერ ავტორიზებულ პირებს ექნებათ. მედიას და ჟურნალისტებს მიეცემათ სხდომის ვიდეო გადაღების შესაძლებლობა, იმ შემთხვევაში თუ ამას იუსტიციის უმაღლესი საბჭო გადაწყვეტს. ჟურნალისტების მიერ ფოტოგადაღება სრულად იკრძალება. სასამართლო აქტები საჯარო გახდება შესაბამის საქმეზე მხოლოდ საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ; უქმდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მიღებული მთელი რიგი გადაწყვეტილებების საჯაროობის ვალდებულება.
არსებითად იზრდება მოსამართლეთა ხელფასები - მოსამართლის ხელფასი დანამატების გარეშე მერყეობდა 4000 - 7000 ლარამდე. ცვლილებებით, ხელფასი 10 512-დან 14 600 ლარამდე შუალედში გაიზრდება. (ციფრები მითითებულია დანამატების გარეშე). შეიცვალა ანაზღაურების პრინციპი და მოსამართლის ხელფასი შესაბამისი წლის ბიუჯეტის საბაზისო თანამდებობრივ სარგოს დაუკავშირდა. (7.2-10 კოეფიციენტებით).
განხილული ცვლილებებით სასამართლო სისტემაში ძალაუფლების სრული კონსოლიდაცია მიიღწა ინსტიტუციურ დონეზე. კერძოდ, ერთი მხრივ, კიდევ უფრო გაიზარდა ადმინისტრაციულ თანამდებობებზე მყოფი პირების უფლებამოსილებები, მეორე მხრივ, კი შემცირდა ინდივიდუალური მოსამართლეების ისედაც მყიფე დამოუკიდებლობის გარანტიები. ამასთან, ანგარიშვალდებულების საბაზისო მექანიზმების შემცირებით, საზოგადოების მეთვალყურეობის მიღმა რჩება ძალაუფლების კონსოლიდაციის შემდგომი პროცესები. განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია, ღია სხდომაზე საქმის განხილვის უფლების ირიბი გაუქმება, სასამართლოს მთელს ტერიტორიაზე ვიდეო/ფოტო გადაღების აკრძალვით. ეს განსაკუთრებით დააზიანებს „ქართული ოცნების“ რეპრესიების მსხვერპლ პირთა სამართლიანი სასამართლოს უფლებასა და მათი სასამართლო პროცესების შესახებ, საზოგადოების ინფორმირებულობას.
მიზანშეწონილია აღინიშნოს, რომ დაჩქარებულად მიღებული ცვლილებებით, ევროპული ინტეგრაციის პროცესის ფარგლებში, სხვადასხვა დროს განხორციელებული პოზიტიური რეგულირებები „ქართულმა ოცნებამ“  დემონსტრაციულად გააუქმა.
მესამე მოსმენით მხარდაჭერილი ცვლილებები არსებითად აუარესებს სასამართლოს ინსტიტუციურ მოწყობას, არღვევს ხელისუფლების დანაწილების კონსტიტუციურ პრინციპს, ისევე როგორც მოსამართლის დამოუკიდებლობის კონსტიტუციურ გარანტიებს. ამავე დროს, ცვლილებები წინააღმდეგობაში მოდის სამართლიანი სასამართლოს უფლებასთან და საქართველოს მოქალაქეებს, მათ შორის, „ქართული ოცნების“ რეპრესიების მსხვერპლ პირებს ირიბად ართმევს მათი საქმის საჯარო განხილვის უფლებას.

Amendments to Organic Law of Georgia "On Common Courts" Completely Exclude Judicial System's Accountability to Society
27 June, 2025
We respond to the amendments made to the Organic Law "On Common Courts." These amendments substantially expand and simplify mechanisms for punishing judges, thereby further strengthening the power of the judicial clan. At the same time, the amendments return to the reality of 2007-2013 in deteriorated form and practically completely prohibit providing documented information to the public about judicial processes.
According to the amendments to the Organic Law "On Common Courts" adopted on June 26, 2025:
The degree of power consolidation within the system increases - the number of judge members in the High Council of Justice (HCoJ) will increase from 9 to 12; the Independent Inspector's Office will be abolished and disciplinary proceedings against judges will be conducted by the secretary of the HCoJ; The terms of office and powers of court chairpersons and heads of collegiums/chambers will be increased, and the position of deputy court chairperson will be restored; the prohibition on electing more than 4 Council members in any 6-month period will be abolished.
Substantially simplified procedure for persecution and dismissal of the judges - "improper performance of duties" returns as a disciplinary offense and the judge's right to demand publicity of the disciplinary process is abolished; the measure for disciplinary punishment increases, specifically, salary deduction from 10% to 50%; judge assignment periods increase to a total of 5 years; judges fall into complete professional isolation. The amendments prohibit practically any professional communication with a judge regarding the judge's participation in an event.
Justice is closed to media and society - photo-video recording and broadcasting in court buildings, including court yards, is prohibited and will be exclusively available only to the court and persons authorized by it. Media and journalists will be given the opportunity to video record sessions only if the High Council of Justice decides so. Photography by journalists is completely prohibited. Judicial acts will become public in relevant cases only after the final decision is made; the obligation of publicity for a whole range of decisions made by the High Council of Justice is abolished.
Judges' salaries substantially increased - salaries of the judges ranged from 4,000 to 7,000 GEL. With the amendments, salaries will increase in the range of 10,512 to 14,600 GEL (figures are indicated without bonuses). The compensation principle changed, and the judge's salary is linked to the basic official salary of the respective year's budget (with coefficients of 7.2-10).
The discussed amendments achieved complete consolidation of power in the judicial system at the institutional level. Specifically, on one hand, the powers of persons in administrative positions were further increased, while on the other hand, the already weak independence guarantees of individual judges were reduced. Moreover, by reducing basic accountability mechanisms, further processes of power consolidation remain beyond public oversight. The indirect abolition of the right to public hearing of cases by prohibiting video/photo recording throughout the entire court territory is particularly noteworthy. This will severely damage the right to a fair trial of victims of "Georgian Dream's" repression and public awareness of their judicial processes.
It should be noted that with these hastily adopted amendments, "Georgian Dream" demonstratively abolished positive regulations implemented at various times within the framework of the European integration process.
The supported amendments substantially worsen the institutional arrangement of the judiciary, violate the constitutional principle of separation of powers, as well as the constitutional guarantees of judicial independence. At the same time, the amendments contradict the right to a fair trial and indirectly deprive Georgian citizens, including victims of "Georgian Dream's" repression, of their right to a public hearing of their cases.