უკანონო ხელისუფლების მიერ მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ 28 ნოემბერიდან 2 დეკემბრამდე განხორციელებული რეპრესიული ზომების შეფასება
2 December, 2024
ფოტო: პუბლიკა
უკანასკნელი ორი დღე-ღამის განმავლობაში, „ქართული ოცნების“ ე.წ. პრემიერ-მინისტრის მიერ 28 ნოემბერს გაკეთებული განცხადების შედეგად, რომელიც საქართველოს ევროპული კურსიდან გადახვევასა და საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლით საქართველოს ყველა კონსტიტუციურ ორგანოზე დაკისრებული ვალდებულების შესრულებაზე ღია უარს ნიშნავს, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, აგრეთვე საქართველოს სხვა დიდი ქალაქების ქუჩებში, ათიათასობით საქართველოს მოქალაქე იკრიბებოდა, რათა კატეგორიული პროტესტი გამოეხატა „ქართული ოცნების“ ამ მორიგი ანტიკონსტიტუციური ნაბიჯის საწინააღმდეგოდ.
ამის საპასუხოდ, მიტაცებული არჩევნების შედეგად ჩამოყალიბებულმა არაკონსტიტუციურმა, არალეგიტიმურმა, დე-ფაქტო ხელისუფლებამ უპრეცედენტო რეპრესიებს მიმართა მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ. ე.წ. „სამართალდამცავთა“ მხრიდან ადგილი ჰქონდა აქციის მონაწილეთა მიმართ არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას. გამოყენებული იყო არა უბრალოდ „არაპროპორციული“, არამედ კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლით დადგენილ ელემენტარულ სტანდარტებთან სრულიად შეუთავსებელი და არაფრით გამართლებული ძალა.
კერძოდ, აღინიშნა შემდეგი ხასიათის დარღვევები:
1. პოლიციური ძალების არათანაზომიერი მობილიზაცია და პოლიციის მხრიდან მომიტინგეთა პროვოცირების მცდელობები
-
პოლიციური ძალების არათანაზომიერი მობილიზება: დემონსტრაციების დაშლის, დემონსტრანტების ცემისა და უკანონო დაკავების ოპერაციებში მონაწილეობის მისაღებად მობილიზებული იყო უპრეცედენტო მასშტაბის პოლიციური ძალები. სადამსჯელო ოპერაციებში მონაწილეობდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა შესაბამისი ქვედანაყოფისა და ტერიტორიული ორგანოს თანამშრომლები, მათ შორის, აშშ-ის მიერ სანქცირებული, სისასტიკით ცნობილი ზვიად ხარაზიშვილის დაქვემდებარებაში მყოფი განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ძალები (ე.წ. „რობოკოპები“), რომლებიც აღჭურვილნი იყვნენ ჩაფხუტებით, ხელკეტებით, ფარებით, რეზინის ტყვიების სასროლი იარაღით, ცრემლსადენი გაზით და წიწაკის სპრეით. მათ ზურგს უმაგრებდა წყალსატყორცნი ტექნიკა.
ძალადობის პროვოცირების მცდელობები: პოლიცია გამუდმებით ცდილობდა მშვიდობიან მომიტინგეებთან ახლო კონტაქტში შესვლას, იყენებდა მათ წინააღმდეგ შეურაცხმყოფელ სიტყვებს, ესროდა ქვებს, აგინებდა, ცდილობდა ძალადობით ჩამოეწია შეკრებილი მომიტინგეები რუსთაველის გამზირისაკენ. უფრო მეტიც, დრო და დრო მომიტინგეთა მასაში შეჭრილი პოლიციელთა ჯგუფები იტაცებდნენ ცალკეულ მომიტინგეს, მიათრევდნენ საკუთარი კორდონების უკან, სადაც უმოწყალოდ, ჯგუფურად უსწორდებოდნენ ხელებით, ფეხებით და ხელკეტებით.
პოლიციელთა იდენტიფიცირების შეუძლებლობა: „სამართალდამცავთა“ უმეტესობას სახე მთლიანად დაფარული ჰქონდა ნიღბით. რაიმე განმასხვავებელ ნიშნებს ისინი ფორმაზე არ ატარებდნენ, რაც ართულებს და ხშირ შემთხვევაში, საერთოდ გამორიცხავს მათ იდენტიფიცირებას. ეს გარემოება მათში აჩენს დაუსჯელობის განცდას და სძენს სითამამეს ძალადობის ჩადენისას.
2. მშვიდობიანი შეკრებების დაშლისკენ მიმართული გადაწყვეტილებებისა და მოქმედებების უკანონობა
შეკრებებისა და გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა: გადაწყვეტილებები შეკრებების დაშლის შესახებ და, განსაკუთრებით, ამ გადაწყვეტილებების შესრულების ფორმები წინააღმდეგობაშია საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 და 21-ე მუხლებთან, აგრეთვე, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 და მე-11 მუხლებით დადგენილ სტანდარტებთან. არ არსებობდა საფუძველი დემონსტრანტების წინააღმდეგ წყლის ჭავლის, ცრემლსადენი გაზისა და წიწაკის სპრეის, მითუმეტეს, უხეში ძალის გამოყენებისათვის. წყალსატყორცნი ტექნიკის მიერ გამოყენებულ წყლის ჭავლში შერეული იყო გარკვეული ქიმიური ნივთიერება, რომლებიც თვალების წვას და სუნთქვის გართულებას იწვევდა. აღნიშნული სპეციალური საშუალებების გამოყენების საჭიროება არ იყო.
მომიტინგეებთან მოპყრობა: გათენებისას, როდესაც რუსთაველის გამზირზე შეკრებილი მომიტინგეების რაოდენობა ბუნებრივად იკლებდა, პოლიცია მომიტინგეების მასობრივად შეპყრობასა და მათთან სასტიკ ანგარიშსწორებაზე გადადიოდა. შეპყრობილ დემონსტრანტებზე, რომელთაგან არ მომდინარეობდა არავითარი საფრთხე, ძალადობდნენ - ძირს აგდებდნენ და განზრახ ჯგუფურად სცემდნენ ხელების, ფეხებისა და ხელკეტების გამოყენებით მათ შორის, სიცოცხლისთვის საშიში ადგილებზე. პოლიციელთა მიერ ძალადობა ხორციელდებოდა დემონსტრაციულად, კამერების თვალწინ და ატარებდა დემონსტრანტების დასჯის ხასიათს. პოლიციელთა მიერ განხორციელებული ძალადობის შედეგად, ოცამდე დემონსტრანტს ჰოსპიტალური მკურნალობა დასჭირდა.
პოლიციელთა მხრიდან ასეთი მოპყრობა აღწევს სისასტიკის იმ ზღვარს, რაც შეესაბამება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1443 მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს - არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას, რასაც კრძალავს საქართველოს კონსტიტუციის მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტი და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლი. პოლიციელთა მხრიდან დემონსტრანტების მიმართ სიცოცხლისთვის საშიში მოპყრობა ასევე არღვევს საქართველოს კონსტიტუციის მე-10 მუხლს და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლს.
უკანონო დაკავება: სასტიკი ანგარიშსწორების შემდეგ, პოლიციელები დემონსტრანტებს აკავებდნენ. დაკავებას ჰქონდა შემთხვევითი შერჩევის ხასიათი. აკავედბნენ მას, ვინც ხელში მოხვდებოდათ. გარდა ამისა, ადგილი ჰქონდა გამოკიდებას და ჯგუფურ თავდასხმებს პროტესტის მონაწილეებზე. დაკავებისას, სისტემურად ირღვეოდა საქართველოს კონსტიტუციის მე-13 მუხლითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-5 მუხლით დადგენილი სტანდარტები. გასული ოთხი ღამის განმავლობაში სულ დაკავებულ იქნა 200-ზე მეტი დემონსტრანტი. ბევრ მათგანს აკავებდნენ იმ დროს, როდესაც ისინი მშვიდად ტოვებდნენ თავშეყრის ტერიტორიას. პოლიციელები პროტესტის მონაწილეებს მეტროსადგურებშიც კი აკავებდნენ.
დაკავებულების ადგილსამყოფლის დამალვა და საპროცესო უფლებების დარღვევა: დაკავებულების დიდ ნაწილს უარს ეუბნებოდნენ მათ უფლებაზე, დაჰკავშირებოდნენ თავიანთ ახლობლებსა და ადვოკატებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საკუთარი უკანონო პრაქტიკის შესაბამისად, მალავდა დაკავებულთა ადგილსამყოფელს და მათი ძებნა მიმდინარეობდა მთელი საქართველოს მასშტაბით დროებითი დაკავების სხვადასხვა იზოლატორში და პოლიციის განყოფილებაში. ეს არის საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის 6.1 მუხლით დაცული უფლებების უხეში დარღვევა.
3. ჟურნალისტებზე მიზანმიმართული თავდასხმა: ოთხივე ღამის რეპრესიების დროს გამოიკვეთა ჟურნალისტებზე მიზანმიმართული თავდასხმის, მათზე ნადირობის ფაქტები. საერთო ჯამში 50-ზე მეტი ჟურნალისტი და ტელეოპერატორი გახდა პოლიციელთა სამიზნე. პოლიციელთა მხრიდან მათ მიმართ ადგილი ჰქონდა არასათანადო მოპყრობას და ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლას (სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული). განსაკუთრებით აღმაშფოთებელია ძალადობა „ფორმულას“ წამყვან გურამ როგავაზე, ტვ „პირველის“ ჟურნალისტ მარიამ გაფრინდაშვილზე და ონლაინ მედია „პუბლიკას“ ჟურნალისტი ალექსანდრე ქეშელაშვილი რომლებმაც ძალადობის შედეგად, სავარაუდოდ, ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანება მიიღეს. თავდასხმების მსხვერპლნი გახდნენ, ასევე, პირველი არხის, „რადიო თავისუფლების“, „პუბლიკის“ და მედიის სხვა წარმომადგენლები.
4. მოსალოდნელი სანქციები: საქართველოში უკვე ჩამოყალიბებული უკანონო პრაქტიკის თანახმად, სასამართლო დაკავებულების მიმართ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე („წვრილმანი ხულიგნობა“) და 173-ე („სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა“) მუხლების საფუძველზე, იყენებს მკაცრ სანქციებს, მათ შორის - ადმინისტრაციულ პატიმრობას.მაშინ როცა 2024 წლის გაზაფხულზე „რუსული კანონის“ საწინააღმდეგოდ დაკავებული დემონსტრანტების მიმართ, სანქციების სახით, გამოიყენებოდა ძირითადად ჯარიმები. ვინაიდან სასამართლო, ისევე, როგორც ხელისუფლების ყველა შტო და ინსტიტუტი უკანონო რეჟიმს მიტაცებული აქვს, არ არსებობს არავითარი შანსი იმისა, რომ დაკავებულები მცირედად მაინც სამართლიან გადაწყვეტილებას მიიღებენ.
5. სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების საფრთხე: საზოგადოების უფრო მეტად დაშინების მიზნით, ზოგიერთი დაკავებულის მიმართ არსებობს სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების რეალური საფრთხეც. არალეგიტიმური შსს-ს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, დაწყებულია გამოძიება პოლიციელზე „თავდასხმისა“ (სისხლის სამართლის კოდექსის 3531 მუხლი) და სხვისი ნივთის დაზიანების ან განადგურების (სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლი) ფაქტებზე. იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს პროკურატურაც წარმოადგენს მმართველი პარტიის ხელში, პოლიტიკური ანგარიშსწორების იარაღს, ამ შემთხვევაშიც არ არსებობს კანონიერი გადაწყვეტილებების მოლოდინი.
6. სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის და პროკურატურის დანაშაულებრივი უმოქმედობა: დემონსტრანტებისა და ჟურნალისტების მიმართ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიება სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ქვემდებარეა. ამ სამსახურმა პოლიციელთა მიერ დემონსტრანტებზე განხორციელებული ორდღიანი ძალადობის შემდგომ გააკეთა განცხადება გამოძიების დაწყების შესახებ, თუმცა დღემდე ამ სამსახურის მიერ ფორმალურად დაწყებული გამოძიებებისა და სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილი დანაშაულების მიმართ სრულად უმოქმედობის პრაქტიკის მხედველობაში მიღებით, არ არსებობს მოლოდინი, რომ გამოძიება ბოლომდე იქნება მიყვანილი და დანაშაულის ჩამდენი ე.წ. „სამართალდამცავები“ წარდგებიან მართლმსაჯულების წინაშე. სამწუხაროდ, უმოქმედობის თანამონაწილე და სამართალდამცავთა მიერ დანაშაულთა ჩადენის ხელშემწყობია საქართველოს პროკურატურაც, რომელიც გამოძიების საპროცესო ხელმძღვანელობის მნიშვნელოვანი ბერკეტის ქონის მიუხედავად, იყენებს დუმილის უფლებას ქვეყანაში ორდღიანი ძალადობის სერიების ფონზე და არ ახორციელებს არავითარ მონიტორინგს არც შინაგან საქმეთა სამინისტროს და არც სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის საქმიანობაზე,
მოვითხოვთ:
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეწყვიტოს მშვიდობიან მომიტინგეებზე სასტიკი ანგარიშსწორება. პოლიციელები დადგნენ ხალხის მხარეს და შეწყვიტონ უკანონო ბრძანებების შესრულება. დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს ყველა დაკავებული დემონსტრანტი;
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უზრუნველყოს თითოეული სპეცრაზმელისთვის სანომრე ნიშნის (თაგის) მინიჭება, რათა შესაძლებელი გახდეს არასათანადო მოპყრობის განმახორციელებელ პირთა იდენტიფიცირება;
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა სწრაფად და ეფექტიანად გამოიძიოს ზემოთ აღწერილი ქართველი ხალხის წინაშე ჩადენილი დანაშაული და დროულად გადასცეს მასალები საქართველოს პროკურატურას შესაბამისი პირების მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დასაწყებად;
საქართველოს პროკურატურამ განახორციელოს ეფექტური საპროცესო ხელმძღვანელობა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში წარმოებულ გამოძიებაზე ან სრული მოცულობით ჩაატაროს ამ საქმეებზე წინასწარი გამოძიება. დროულად მისცეს პასუხისგებაში ყველა ის ადამიანი, რომელიც რამდენიმე დღეა სასტიკად უსწორდება რუსთაველის გამზირზე შეკრებილ მშვიდობიან მომიტინგეებს. ასევე, მოვუწოდებთ პროკურატურას, შეასრულოს ,,პროკურატურის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონით მისთვის დაკისრებული ფუნქცია - გაუწიოს ზედამხედველობა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული დაკავებების კანონიერებას და უზრუნველყოს უკანონოდ დაკავებულთა გათავისუფლება.
მოსამართლეებმა შეწყვიტონ სამართლებრივი მექანიზმების სადამსჯელო მიზნით გამოყენება და მშვიდობიანი დემონსტრანტების მიმართ უკანონო გადაწყვეტილებების მიღება.
საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნოს ფარულობის, საყოველთაოობის და სხვა არაერთი არსებითი დარღვევის ფონზე ჩატარებული არჩევნები და ბათილად ცნოს მისი შედეგები.
აქვე მოვუწოდებთ საერთაშორისო საზოგადოებას, რომ გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა ბერკეტი საქართველოში მიმდინარე ამ რეპრესიული მოვლენების შესაჩერებლად, მათ შორის გამოიყენონ კონკრეტული პასუხისმგებელი პირების სანქცირების მექანიზმებიც.
არჩევნების გაყალბებით მოპოვებული ძალადობის შენარჩუნების მცდელობა სწორედ ამგვარია, ძალაუფლების მქონე პირები ყველა ფასით ცდილობენ ხელისუფლების მოპოვებას/შენარჩუნებას. აღნიშნულს წინ შეგვიძლია აღვუდგეთ ჩვენ, ქართველი ხალხი. სწორედ ამიტომ მოვუწოდებთ საქართველოს მოქალაქეებს, მუდმივი და შეუდრეკელი პროტესტით დავიცვათ საქართველოს ევროპული მომავალი. საქართველო არის ქართველი ხალხი და არა არჩევნების გამყალბებელი დე-ფაქტო ხელისუფლება, რომელსაც ძალის გამოყენების გარდა სხვა ბერკეტი და არგუმენტი არ გააჩნია.

Evaluation of repressive measures taken by the illegitimate authorities against peaceful demonstrators from November 28 to December 2
2 December, 2024
During the past four days and nights, following the statement made by the so-called Prime Minister of the Georgian Dream on November 28, which signals a departure from Georgia’s European path and open refusal to fulfill the obligation set by Article 78 of the Constitution of Georgia for all constitutional bodies, tens of thousands of Georgian citizens gathered on Rustaveli Avenue in Tbilisi and in the streets of other major cities to express their strong protest against this latest unconstitutional step taken by the Georgian Dream.
In response, the unconstitutional, illegitimate, and de facto authorities formed as a result of the captured elections took unprecedented repressive measures against the peaceful demonstrators. The so-called „law enforcers“ engaged in inhuman and degrading treatment of the protest participants, using force that is not only „disproportional“ but also completely incompatible with elementary standards established by the Constitution and international human rights law and has no justification.
In particular, the following types of violations were observed:
1. Disproportional mobilization of police forces and attempts of the police to provoke the participants of the rally
-
Disproportional mobilization of police forces: Police forces were mobilized on an unprecedented scale to take part in the operations of dispersal of demonstrations and beating and arresting of demonstrators. Officers of all the relevant sub-units and territorial bodies of the Ministry of Internal Affairs – including the forces of the Special Tasks Department subordinated to U.S.-sanctioned Zviad Kharazishvili, known for their brutality (the so-called „robocops“), who were equipped with helmets, batons, shields, weapons with rubber bullets, tear gas and pepper spray – took part in the punitive operations. They were backed by water cannons.
Attempts to provoke violence: The police constantly tried to come into direct contact with the gathered peaceful demonstrators, using insulting language, throwing stones and swearing at them, and trying to push them toward Rustaveli Avenue. Moreover, occasionally, groups of police officers penetrated into the crowd of demonstrators, abducted individuals, and dragged them behind their condons, where they beat them brutally – and in group – with fists, feet, and batons.
Impossibility to identify police officers: The faces of the majority of the „law enforcers“ were covered with a mask. They wore uniforms without any distinctive markings, which makes it difficult and often impossible to identify them. This circumstance gives them a sense of impunity and emboldens them when committing violent acts.
2. Unlawfulness of decisions and actions aimed at dispersing the peaceful assemblies
Violation of freedom of assembly and expression: The decisions about the dispersal of the assemblies and, particularly, the forms of fulfillment of these decisions contradict Articles 17 and 21 of the Constitution of Georgia, as well as the standards established by Articles 10 and 11 of the European Convention on Human Rights. There were no grounds for using water cannons, tear gas, and pepper spray and, especially, for employing brutal force against the demonstrators. The water used by water cannons contained a chemical substance that caused a burning sensation in the eyes and difficulty breathing. There was no need to use the said special means.
Treatment of demonstrators: In the early morning hours, as the number of demonstrators on Rustaveli Avenue naturally dwindled, the police began to arrest demonstrators en masse and treat them brutally. The captured demonstrators, who posed no threat, were dragged to the ground and intentionally beaten in group, using fists, feet, and batons, including in areas critical to their safety. The violence by the police officers was carried out demonstratively, in front of the cameras, and appeared to be an act of punishing the demonstrators. As a result of the violence by police officers, up to 20 demonstrators required treatment in hospital.
Such treatment on the part of police officers reaches a level of cruelty that qualifies as a crime under Article 1443 of the Criminal Code of Georgia – humiliation and inhuman treatment, which is prohibited by Paragraph 2 of Article 9 of the Constitution of Georgia and Article 3 of the European Convention on Human Rights. The treatment of demonstrators by police officers which poses a threat to their lives also violates Article 10 of the Constitution of Georgia and Article 2 of the European Convention on Human Rights.
Unlawful arrests: After the cruel reprisals, the police officers arrested the demonstrators. The arrests had a selective character. They arrested those who got into their hands. In addition, there were instances of chasing and group attacks on the protest participants. At the time of the arrests, the standards established by Article 13 of the Constitution of Georgia and Article 5 of the European Convention on Human Rights were systematically violated. More than 200 demonstrators were arrested in total during the past four nights. Many of them were arrested when they were calmly leaving the territory of the assembly. The police officers even arrested the protest participants in metro stations.
Concealing the whereabouts of the arrestees and violation of procedural rights: A large part of the arrestees were denied their right to contact their loved ones and lawyers. In line with its unlawful practices, the Ministry of Internal Affairs concealed the whereabouts of the arrestees, who were searched for in various temporary detention isolators and police stations across Georgia. This is a gross violation of the rights protected by Article 31 of the Constitution of Georgia and Article 6.1 of the European Convention on Human Rights.
3. Deliberate attack on journalists: During the repressions of all the four nights, we identified instances of deliberate attack and hunting for journalists. More than 50 journalists and cameramen were targeted by the police officers. The police officers mistreated them and unlawfully interfered in their journalistic activity (a crime under Article 154 of the Criminal Code). The violence against a host of Formula TV station, Guram Rogava, a journalist of TV Pirveli, Mariam Gaprindashvili, and a journalist of the Publika online media outlet, Aleksandre Keshelashvili, who presumably sustained grave health damage as a result, was particularly outrageous. Representatives of the First Channel, Radio Liberty, Publika, and other media outlets were also attacked.
4. Expected sanctions: In line with the already established unlawful practice in Georgia, the courts are applying strict sanctions, including administrative detention, against arrestees on the basis of Article 166 („disorderly conduct“) and Article 173 („non-compliance with a lawful demand of a law enforcement officer“) of the Code of Administrative Offences. This contrasts with the spring of 2024 when the courts mainly applied fines as sanctions against those arrested during the protests against the „Russian law“. As the court, as well as all the branches and institutions of government, has been captured by the illegitimate regime, there is no chance that the arrestees will get even a semblance of a fair decision.
5. The danger of launching criminal prosecution: There is also a real danger that a criminal prosecution will be launched against some arrestees to further intimidate the public. According to the information disseminated by the Ministry of Internal Affairs, an investigation has been launched into the facts of „attacking“ a police officer (Article 3531 of the Criminal Code) and damage or destruction of another person’s property (Article 187 of the Criminal Code). Considering that the Prosecutor’s Office of Georgia also serves as a tool for political reprisals in the hands of the ruling party, we cannot expect lawful decisions in this case either.
6. Criminal inaction on the part of the Special Investigation Service and the Prosecutor’s Office: Investigation of crimes against demonstrators and journalists falls under the jurisdiction of the Special Investigation Service. After a two-day-long violence against demonstrators on the part of police officers, this service made a statement about launching an investigation, although, considering the practice of formal initiation of investigations by this service and complete inaction regarding crimes committed by law enforcement officers, we cannot expect that the investigation will be brought to the end and that the so-called „law enforcers“ responsible for these crimes will be held accountable. Unfortunately, the Prosecutor’s Office of Georgia is also complicit in the inaction and is helping law enforcement officers commit the crimes, because, despite holding a crucial lever for the procedural management of investigations, it remains silent against the background of the four-day series of violence in the country and fails to monitor the activities of both the Ministry of Internal Affairs and the Special Investigation Service.
We demand that:
the Ministry of Internal Affairs cease its cruel reprisals against peaceful demonstrators; the police officers stand by the people and stop fulfilling unlawful orders; all the arrested demonstrators be released immediately;
the Ministry of Internal Affairs ensure that each member of the special purpose unit is assigned a number (tag), so that it becomes possible to identify the individuals who abuse demonstrators;
the Special Investigation Service investigate the crime committed against the Georgian people described above swiftly and effectively and hand over the materials to the Prosecutor’s Office of Georgia in a timely manner, so that it will launch criminal prosecution against relevant individuals;
the Prosecutor’s Office of Georgia carry out effective procedural management of investigations conducted by the Special Investigation Service or conduct a preliminary investigation of these cases in their entirety; hold accountable all those responsible for the brutal attacks on peaceful demonstrators on Rustaveli Avenue over the past several days without delay. We also call upon the Prosecutor’s Office to fulfill the function imposed on it by the Organic Law of Georgia on the Prosecutor’s Office – to conduct oversight over the lawfulness of arrests made by the Ministry of Internal Affairs and to ensure the release of those who have been arrested unlawfully;
the judges stop using legal mechanisms for punishment purposes and taking unlawful decisions against peaceful demonstrators;
the Constitutional Court declare the elections, held against the backdrop of violations of secrecy and universality and several other significant infringements, unconstitutional and invalidate their results.
We also call upon the international community to utilize all tools at their disposal to stop the repressions underway in Georgia, including the mechanisms of sanctioning concrete responsible individuals.
This is the scale of the attempts to retain the power gained through election rigging; those in power try to obtain/maintain power at all costs. We, the Georgian people, can stand up to the aforementioned. For this reason, we call on the citizens of Georgia to defend the European future of Georgia by constant and unwavering protest. Georgia is the Georgian people, not the de facto authorities that have rigged the elections and have no other lever and argument but using force.