სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები მოუწოდებენ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, გაასაჯაროოს აქციების დარბევასთან დაკავშირებულ საქმეებზე გამოძიების შესახებ ინფორმაცია
9 October, 2024
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები მოუწოდებენ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, გაასაჯაროოს აქციების დარბევასთან დაკავშირებულ საქმეებზე გამოძიების შესახებ ინფორმაცია
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2024 წლის აპრილ-მაისის თვეში რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებზე გამოვლინდა სამართალდამცავების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის არაერთი ფაქტი, რაც გამოიხატა აქციის მონაწილეთა მიმართ ფიზიკურ და სიტყვიერ ანგარიშსწორებაში. სამართალდამცავებმა სცემეს აქციაზე მყოფ პირებს, მათ შორის, ქალებს, ბავშვებს, ჟურნალისტებს და ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს, ამასთან განსაკუთრებული აგრესიით გამოირჩეოდნენ დაკავებებისას. გამოიკვეთა დაკავების დროს არასათანადო მოპყრობის ფაქტები. აღსანიშნავია, რომ პოლიციის მხრიდან ძალის გამოყენებას, უმეტესად, ჰქონდა ანგარიშსწორების სახე და არ უკავშირდებოდა უკანონო წინააღმდეგობის ან სამართალდარღვევის აღკვეთას. ზოგიერთ შემთხვევაში, სამართალდამცავი უწყების წარმომადგენლებმა ძალის გადამეტების იმდენად მძიმე მეთოდები გამოიყენეს, რომ რამდენიმე დაკავებულს, დაზიანების სიმძიმიდან გამომდინარე, სამედიცინო დაწესებულებაში მკურნალობა  და გადაუდებელი ოპერაციის ჩატარება დასჭირდა. სახალხო დამცველის განცხადებით, აქციაზე დაკავებული მოქალაქეების (200-ზე მეტი პირი) ნახევარზე მეტი მიუთითებს სამართალდამცავების მხრიდან არასათანადო მოპყრობაზე.  ზემოაღნიშნული დასტურდება სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ქსელის ინფორმაციითაც, რომლის მიხედვით, ქსელის ადვოკატების მიერ მონახულებული 190-მდე დაკავებული პირიდან უმეტესობა მიუთითებდა, რომ ნაცემი იყო. საჯარო წყაროებში გავრცელებულ კადრებში ნათლად ჩანდა, რომ, ზოგიერთ შემთხვევაში, საპოლიციო ძალების წარმომადგენელთა მხრიდან აქტივისტებისა და პოლიტიკოსების მიმართ განხორციელებული ძალადობა, შესაძლოა, აღწევდა დამამცირებელი, არაადამიანური მოპყრობის ხარისხს (დეტალურად იხილეთ საიას ანგარიში: ‘საქართველო: ადამიანის უფლებები რუსული კანონის პირისპირ, ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონპროექტის რეინიციირებიდან 60 დღის განმავლობაში’, 2024) .
სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, ისე, საქართველოს სახალხო დამცველიც1 მოუწოდებდა, ჩაეტარებინა ეფექტიანი გამოძიება ზემოაღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით, თუმცა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსა და პროკურატურას ამ დრომდე (09.10.2024) არც ერთი დანაშაულის შესაძლო ჩამდენი პირის გამოვლენისა და ბრალდების შესახებ არ გაუვრცელებია ინფორმაცია. ასევე, უცნობია, შეუჩერდა თუ არა რომელიმე სამართალდამცავს უფლებამოსილება გამოძიების მიმდინარეობის ფარგლებში.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ, კანონმდებლობის მიხედვით, სპეციალური საგამოძიებო სამსახური დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანოა, რომლის მთავარი მისია მოხელის მიერ ჩადენილი ძალადობრივი დანაშაულების და არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტიანი, დროული და დამოუკიდებელი  გამოძიებაა.2   თუმცა, სამსახურის მიერ 2023 წლის 7-9 მარტის და 2024 აპრილ - მაისის აქციებთან დაკავშირებულ სისხლის სამართლის საქმეებზე წარმოებული გამოძიება ამ ეტაპისთვის საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი ინფორმაციის საფუძველზე შეიძლება შეფასდეს, როგორც ფორმალური და შედეგის თვალსაზრისით, ფიქციური.  ამასთან საყურადღებოა ის გარემოებაც, რომ სამსახური ზემოთ ხსნებული მოვლენების გამოძიებასთან დაკავშირებით საზოგადოების წინაშე არ გრძნობს ანგარიშვალდებულებას და არ წარუდგენს მას ჯეროვან ინფორმაციას გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე. ისეთ პროაქტიულ უწყებას, როგორც სპეციალური საგამოძიებო სამსახური პოზიციონირებს საჯარო სივრცეში, ივნისის შემდეგ მიმდინარე გამოძიების შედეგების შესახებ, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესს მიუხედავად, განმარტებაც კი არ გაუკეთებია.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის 2024 წლის აპრილ-მაისის აქციების დარბევაში ადამიანის უფლებების დარღვევებზე წარმოებული გამოძიების არაეფექტიანობა პირდაპირ კავშირშია, მათ შორის, სააარჩევნო დღეს უსაფრთხოების დაცვასთან. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და კონსტიტუციური სტანდარტების თანახმად, არჩევნებში მონაწილეობა უნდა განხორციელდეს ატმოსფეროში, რომელიც თავისუფალია ყოველგვარი შიშისგან და უზრუნველყოფილია ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების პატივისცემა.3 არჩევნებში მონაწილე ყველა პირი, მათ შორის კანდიდატები, საარჩევნო პერსონალი და ამომრჩეველი, უნდა იყოს დარწმუნებული, რომ მათი მონაწილეობის შედეგად, ისინი არ იქნებიან სამიზნე მუქარისა ან დაშინების.4
ამ კუთხით,  საყურადღებოა, რომ შს მინისტრის ახლად გამოცემული ბრძანების5 თანახმად, 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტში იქმნება ტერიტორიული ჯგუფები, რომლებიც პასუხისმგებელნი იქნებიან სამართალდარღვევების გამოვლენასა და პრევენციაზე. ვინაიდან, ბრძანების თანახმად, ამ პროცესში ჩართულ პირებს შორის იმ უწყების თანამშრომლებიც იქნებიან, ვისაც აქციების მართვის ოპერაციების ჩატარება ევალებათ, არსებითია მათში შემავალი ადამიანები თავადვე არ იყვნენ კანონდამრღვევი პირები. ამასთან კავშირში კი, ხაზგასასმელია, რომ ადამიანის უფლებათა დარღვევისათვის სანქცირებული ზვიად ხარაზიშვილი („ხარება“) შსს-ს მიერ საარჩევნოდ სპეციალურად შექმნილი „ტერიტორიული ჯგუფების“ დაკომპლექტებაში მიიღებს მონაწილეობას. აღნიშნულ პირთან დაკავშირებულ გარემოებებთან მიმართებით, საიას შეფასება მაისის თვეშიც აქვს გავრცელებული, მაშინ, როდესაც განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორმა, ზვიად ხარაზიშვილმა, ჟურნალისტებთან დაადასტურა, რომ სპეცრაზმი მოქალაქეებს სცემს და ამისთვის წინასწარ შედგენილი სია არსებობს (“მე ახალგაზრდებს არ ვცემ, მე ვცემ არაკაცებს. Სია გვაქვს…”). საგანგაშოა, რომ შსს მაღალჩინოსანი, რომელსაც მნიშვნელოვანი საპოლიციო ფუნქცია აკისრია, საჯაროდ ავრცელებდა ძალადობრივი პრაქტიკების მუქარას. ამას, ცხადია, სამართალდამცავთა მხრიდან ძალადობის წამახალისებელი ეფექტი აქვს. საიამ, ჯერ კიდევ 2024 წლის 28 მაისს მოუწოდა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, რომ ჰქონოდა  ეფექტიანი რეაგირება სამართალდამცავთა მხრიდან ძალადობის შემთხვევებზე, რაც, მათ შორის, გამოიხატება ძალადობის შემთხვევებისთვის სწორი კვალიფიკაციის მიცემაში; გამოეკითხა ასევე, ზვიად ხარაზიშვილი და ჩატარებულიყო მისი განცხადების საპასუხოდ შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები.
ასევე, საყურადღებია, რომ, ბრძანება საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის საფუძვლით, საკმაოდ ფართო უფლებამოსილებით აღჭურავს სამართალდარღვევების პრევენციასა და რეაგირებაზე  პასუხისმგებელ ჯგუფებს. წარსულში სწორედ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის უზრუნველყოფის საფუძვლით სამართალდამცავთა მხრიდან მშვიდობიანი დემონსტრანტების უკანონო დაკავებების მავნე პრაქტიკა6 და მათზე, სწორედ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პროკურატურის მიერ არაეფექტიანი გამოძიებები,7 გვაფიქრებინებს, რომ მოცემულ შემთხვევაში აღნიშნული ტერიტორიული დანაყოფები შესაძლოა კვლავ მოგვევლინონ ხელისუფლებისთვის არასასურველი პირების განეიტრალების მექანიზმად.
მოვუწოდებთ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს:
ხემომწერი ორგანიზაციები:
საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველო
1 2024 წლის 14 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა მოუწოდა - „სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს - უმოკლეს ვადებში ჩაეტარებინა ეფექტიანი გამოძიება, ყველა მოძალადე პოლიციელის მაქსიმალურად სწრაფი იდენტიფიცირების მიზნით. სახალხო დამცველი აღნიშნავდა, რო „იმ ფონზე, როდესაც უკვე დაკავებულია აქციის ექვსი მონაწილე სისხლის სამართლის წესით და ადმინისტრაციული წესით - ჯამში 150-ზე მეტი მოქალაქე, დღემდე არც ერთი პოლიციელის პასუხისმგებლობის საკითხი არ დამდგარა, მათ შორის მათი, ვისი სახეებიც დანაშაულებრივი ქმედებების განხორციელებისას არ იყო დაფარული და მათი იდენტიფიცირება არ უნდა წარმოადგენდეს განსაკუთრებულ სირთულეს. კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამთ, რომ ეს წაახალისებს დაუსჯელობის განცდას.“
2 საქართველოს კანონი სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის შესახებ, მუხლი 2.19, ხელმისაწვდომია:
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/4276790?publication=11
3 United Nations, Manual on Human Rights Monitoring, 2011, 10, ხელმისაწვდომია: https://www.ohchr.org/sites/default/files/Documents/Publications/Chapter23-MHRM.pdf, [08.10.2024].
4 იქვე.
5შსს მინისტრის ბრძანება „საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნების თავისუფალ, უსაფრთხო და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად ზოგიერთი ღონისძიების განხორციელების თაობაზე“, 30.09.2024, ხელმისაწვდომია:
https://info.police.ge/uploads/66ff8b51cfb83.pdf, [08.10.2024].
6 საიას ანგარიში: ხალხი რუსული კანონის წინააღმდეგ - 7-9 მარტის აქციის დაშლასა და მასთან დაკავშირებული ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტების შეფასების ანგარიში, 2023,

Civil Society Organizations urge the Special Investigation Service todisclose information regarding the investigations into cases ofviolence during the dispersals of the protests
9 October, 2024
Civil society organizations call on the Special Investigation Service to make public the information about the investigation into the cases related to the crackdown on the rallies.
As known to the public, during the protests against the Russian law in April-May 2024, numerous incidents of ill-treatment by law enforcement officers were reported. These included both physical and verbal retaliation against protest participants. Law enforcement officers were observed beating individuals present at the rally, including women, children, journalists, and opposition politicians, with arrests being carried out in an especially aggressive manner. The ill-treatment during detention was also documented. It is noteworthy that, in most cases, the use of force by the police appeared retaliatory rather than aimed at preventing unlawful resistance or violations of the law. In some instances, the severity of the excessive force used by law enforcement led to serious injuries, requiring some detainees to seek medical treatment and undergo emergency surgery. According to the Public Defender, more than half of the citizens arrested at the rally (over 200 people) reported ill-treatment by law enforcement officers. This is further corroborated by information from civil society organizations, where most of the 190 individuals visited by network lawyers claimed they had been subjected to beatings, often amounting to degrading and inhumane treatment (for details, see the GYLA report: Georgia: Human Rights Amidst the Russian Law Human Rights 60 Days Following the Revival of the Foreign Influence Transparency Bill” 2024).
Both, civil society organizations and the Public Defender of Georgia1 urged the Special Investigation Service to conduct an effective investigation into the aforementioned incidents of ill-treatment during the protests. However, as of October 9, 2024, neither the Special Investigation Service nor the Prosecutor's Office has reported the identification or accusation of any potential perpetrators involved in these crimes. Additionally, there is no information available regarding whether the authority of any law enforcement officers was suspended during the course of the investigation.
We would like to remind the public that, according to the legislation, the Special Investigation Service is an independent investigative body tasked with the effective, timely, and impartial investigation of violent crimes committed by officials, including cases of ill-treatment.2 However, based on publicly available information, the investigations carried out by the service regarding the criminal cases related to the events of March 7-9, 2023, and April-May 2024, can be described as merely formal and lacking in substantive results. Furthermore, the service has shown a lack of accountability to the public, failing to provide accurate updates on the progress of these investigations. Despite significant public interest, this proactive agency has not issued any statement regarding the outcomes of its investigations since June.
The signatory organizations believe that the ineffectiveness of the investigation into human rights violations during the April-May 2024 rally dispersals by the Special Investigation Service is directly linked to concerns about the security of the upcoming election day. According to international and constitutional human rights standards, elections must be conducted in an atmosphere free from fear, with full respect for human rights and fundamental freedoms.3 All individuals involved in the electoral process—candidates, election staff, and voters—must have the assurance that their participation will not subject them to threats or intimidation.4
In this regard, it is important to note the newly issued decree of the Minister of Internal Affairs concerning the 2024 parliamentary elections,5 which mandates the creation of territorial groups responsible for detecting and preventing violations of the law. According to the order, employees involved in this process will include personnel from agencies tasked with carrying out riot control operations during the dispersals of the rallies. It is crucial that these individuals should not themselves be violators of the law. Of particular concern is the participation of Zviad Kharazishvili (known as "Khareba"), who has been sanctioned for human rights violations, in the recruitment of these territorial groups. In May, the GYLA (Georgian Young Lawyers Association) publicly addressed the troubling conduct of Kharazishvili, the director of the Special Tasks Department, who confirmed to journalists that the special forces were involved in beating citizens and that there was a pre-prepared list for these actions. He made disturbing comments, saying, "I don't beat young people, I beat non-men. We have a list ...," which are indicative of a violent mindset. It is alarming that a high-ranking official of the Ministry of Internal Affairs, holding a crucial role in policing, has made public threats advocating violent practices. Such statements inevitably encourage violence within law enforcement agencies. As early as May 28, 2024, GYLA called on the Special Investigation Service to effectively respond to these incidents of violence by law enforcement officers. This includes ensuring proper legal qualification of such acts and conducting appropriate investigative actions, including interviewing Kharazishvili in response to his threats. An effective investigation is crucial to prevent the normalization of violence in the policing structure and to uphold accountability during the election period.
It is also noteworthy that, under the pretext of public order protection, the Decree grants the groups responsible for the prevention and response to law violations extensive powers. In the past, the malicious practice6 of illegal arrests of peaceful demonstrators by law enforcement officers, justified by public order protection, along with ineffective investigations7 by the Special Investigation Service and the Prosecutor's Office, raises concerns that these territorial units may once again serve as a mechanism for neutralizing individuals undesirable to the Government.
We call on the Special Investigation Service to:
- Provide the public with detailed information regarding the investigation into the crimes committed by law enforcement officials during the protests against the Russian law in April-May 2024.
- Inform the public whether high-ranking officials of the Ministry of Internal Affairs, including the head of the Special Tasks Department and his deputy, have been interviewed as part of the ongoing investigation.