აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგრძნობლად დამძიმდა
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, “უფლებები საქართველო” საზოგადოებას აცნობებს, რომ შიმშილობის გამო, წინასწარ პატიმრობაში მყოფი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მნიშვნელოვნად არის გაუარესებული.
“უფლებები საქართველოს” იურისტები აფგან სადიგოვს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის #8 დაწესებულებაში შეხვდნენ 2 და 3 ოქტომბერს. სადიგოვის ჯანმრთელობის გაუარესებული მდგომარეობა თვალშისაცემია, იურისტების შეფასებით, მას უჭირს გადაადგილება, საუბარი და კონცენტრირება.
“უფლებები საქართველომ” უკვე მიმართა სასჯელაღსრულების დაწესებულებას, აფგან სადიგოვი გადაიყვანონ შესაბამის სამედიცინო დაწესებულებაში, რათა თავიდან იქნას აცილებული ჯანმრთელობის მდგომარეობის კიდევ უფრო გაუარესება. საქართველოს სახალხო დამცველი ინფორმირებულია აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ.
აფგან სადიგოვმა შიმშილობა 21 სექტემბერს დაიწყო, მას შემდეგ, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტმა 2024 წლის 16 სექტემბერს უარი უთხრა საერთაშორისო დაცვაზე (თავშესაფარზე) საქართველოში.
აფგან სადიგოვის საქმის დეტალები
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი აფგან სადიგოვი 2023 წლის 24 დეკემბრიდან იმყოფება საქართველოში და აქვს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ გაცემული დროებითი ბინადრობის მოწმობა.
18 ივლისს აფგან სადიგოვმა ოჯახთან ერთად მცდელობა ჰქონდა, რომ გამგზავრებულიყო თურქეთში, რისი საშუალებაც მესაზღვრეებმა არ მისცეს და უთხრეს, რომ მეუღლესა და შვილებს შეეძლოთ საზღვრის გადაკვეთა, თუმცა აფგან სადიგოვს მხოლოდ აზერბაიჯანში დაბრუნება შეეძლო. მიზეზი არ განუმარტეს, მიუხედავად იმისა, რომ ქართულ მხარეს უკვე ჰქონდა ინფორმაცია აზერბაიჯანში მის წინააღმდეგ საქმის აღძვრისა და მის მიმართ ძებნის გამოცხადების შესახებ. თავად სადიგოვს ამის შესახებ ინფორმაცია არ ჰქონია.
„უფლებები საქართველო“ 18 ივლისიდანვე ჩაერთო აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის საქმეში. პროკურატურის ინფორმაციით, აზერბაიჯანში აფგან სადიგოვის წინააღმდეგ საქმე აღიძრა  2024 წლის 9 მაისს. 13 მაისს კი აზერბაიჯანულმა მხარემ ექსტრადიციისმოთხოვნით მომართა საქართველოს გენერალურ პროკურატურასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს.
მნიშვნელოვანია, რომ 2 აგვისტოს აფგან სადიგოვი  „უფლებები  საქართველოს“ იურისტთან ერთად შეხვდა საქართველოს სახალხო დამცველს, სადაც განიხილეს მისი თურქეთში არგაშვების ფაქტი.  შსს-მ არც სახალხო დამცველის აპარატს მიაწოდა  ინფორმაცია, თუ რა გახდა  აფგან სადიგოვის საქართველოდან გაშვებაზე უარის თქმის მიზეზი, ისევე როგორც, არ მიაწოდა ინფორმაცია მის წინააღმდეგ აზერბაიჯანში სისხლის სამართლის საქმის აღძვრისა და ძებნის გამოცხადების შესახებ.
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი თბილისში ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის წარმომადგენლებმა 3 აგვისტოს დააკავეს და მას შემდეგ  გლდანის N8 პენიტენციურ დაწესებულებაში იმყოფება. დაკავების ფაქტს შეესწრო მისი ცოლი და არასრულწლოვანი შვილები. აფგან სადიგოვმა მხოლოდ დაკავების შემდეგ გაიგო, რომ ის ძებნილია და მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული აზერბაიჯანში.
გამოძიების ინფორმაციით, აფგან სადიგოვის დაკავება განხორციელდა აზერბაიჯანის მოთხოვნით. მას ბრალად ედება დანაშაულში, რომელიც გათვალისწინებულია აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის კოდექსის 188.2.2 და 182.2.4 მუხლებით - „გამოძალვა, უცხო ადამიანისაგან დიდი ოდენობით ქონების ხელში ჩაგდების მიზნით, შეურაცხმყოფელი ინფორმაციის  გავრცელების მუქარა არაერთგზის“.
4 აგვისტოს თბილისის საქალაქო სასამართლომ აზერბაიჯანელ ჟურნალისტ აფგან სადიგოვს,  აღმკვეთი ღონისძიების სახით, 3 თვიანი საექსტრადიციო პატიმრობა შეუფარდა. 8 აგვისტოს „უფლებები საქართველოს“ ადვოკატებმა გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრეს და მოითხოვეს, რომ გაუქმებულიყო განჩინება აფგან სადიგოვისთვის შეფარდებული 3 თვიანი საექსტრადიციო პატიმრობა, ალტერნატივის სახით კი სასამართლოს შესთავაზეს გირაოს გამოყენება 2000 ლარის ოდენობით. პარალელურად, აფგან სადიგოვმა და მისმა ადვოკატებმა საქართველოს შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტს განცხადებით მიმართეს საქართველოში  საერთაშორისო თავშესაფრის მოთხოვნით.
13 აგვისტოს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე გიორგი მიროტაძემ, დაუშვებლად ცნო  „უფლებები საქართველოს“  სააპელაციო საჩივარი და უცვლელად დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს  განჩინება.

Considering the heightened public interest “Rights Georgia” is reporting that the health condition of detained Azerbaijani journalist Afgan Sadigov has significantly deteriorated due to his ongoing hunger strike.
Lawyers of “Rights Georgia” met with him in the N8 penitentiary establishment of the Special Penitentiary Service on 2 and 3 October. According to the lawyer’s assessment, Sadigov’s health is visibly deteriorated, as he has difficulties moving, talking, and concentrating.
“Rights Georgia” already applied to the penitentiary establishment to transfer him to the appropriate medical establishment to prevent the further deterioration of his health. The Public Defender is informed of Afgan Sadigov’s health condition.
Afgan Sadigov started his hunger strike on September 21 after receiving the decision from the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs on his request for international protection (asylum).
Case details of Afgan Sadigov
Azerbaijani journalist Afgan Sadigov has been residing in Georgia since December 24, 2023, and possesses a residency permit issued by the Ministry of Justice of Georgia.
Afgan Sadigov attempted to leave Georgia for Turkey with his family on July 18. However, the Border Police allowed his wife and children to cross the border, while Afgan Sadigov was allowed to return only to Azerbaijan. The grounds for such action from the Border police were not explained despite the Georgian authorities already possessing information regarding the charges against him and the search initiated in Azerbaijan. Sadigov himself was unaware of it.
“Rights Georgia” became involved in Afgan Sadigov’s case on July 18, 2024. According to the information from the Prosecution, the criminal case against Afgan Sadigov was initiated on May 9, 2024, in Azerbaijan. On May 13, the Azerbaijani side requested his extradition from the Prosecutor General’s Office and the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
It is noteworthy that Afgan Sadigov, along with the lawyer from Rights Georgia, met with the Ombudsperson on August 2 to discuss the refusal to leave for Turkey. The Ministry of Internal Affairs did not disclose the grounds for refusing Afgan Sadigov’s ability to cross the Georgian border to the Ombudsperson’s Office, nor did it share information on criminal charges against him or place him under search by Azerbaijan.
Azerbaijani journalist Afgan Sadigov was arrested in Tbilisi on August 3 by the representatives of the Central Criminal Police and has been in the N8 penitentiary establishment since then. His arrest was witnessed by his family members – his wife and minor daughters. He was informed of the charges against him and declared a wanted person by Azerbaijan only after his arrest.
According to the information from the investigation, Afgan Sadigov’s arrest was made based on a request from Azerbaijan. He is charged with crimes under Articles 188.2.2 and 182.2.4 of the Criminal Code of Azerbaijan, which pertain to “extortion to acquire a large amount of property from an unknown person by the repeated threat of disseminating insulting information”.
On August 4, a three-month extradition detention was ordered for Afgan Sadigov by Tbilisi City Court as a measure of restrain. Lawyers from “Rights Georgia” appealed the decision requesting the annulment of the extradition detention and proposing a bail of 2,000 GEL as an alternative measure. In parallel, Afgan Sadigov and his lawyers submitted a request to the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs for international protection in Georgia.
on August 13, the Investigative Chamber of the Tbilisi Court of Appeals found the appeal against the extradition detention inadmissible, fully upholding the decision by the first instance court. “Rights Georgia” considers the Court of Appeals’ decision to be unlawful and unreasoned.