მოქალაქეობის არმქონეობის ევროპული ქსელის ინდექსს საქართველო დაემატა
მოქალაქეობის არმქონეობის ევროპულმა ქსელმა (ENS) საქართველოს მონაცემები შეიტანა სპეციალურ ინდექსში (index.statelessness.eu), რომელიც ევროპის 32 ქვეყანაში მოქალაქეობის არმქონე პირთა მდგომარეობას აფასებს.
ინდექსი ქვეყანაში არსებულ კანონმდებლობასა და პრაქტიკას ხუთი ძირითადი მიმართულებით აფასებს, მათ შორისაა: 1) მოქალაქეობის არმქონე პირთა წვდომა უფლებების დაცვის საერთაშორისო და რეგიონულ ინსტრუმენტებზე, 2) ქვეყანაში მოქალაქეობის არმქონე პირთა აღრიცხვა- და მონაცემთა წარმოება, 3) მოქალაქეობის არმქონეობის დადგენისა და სტატუსის მინიჭების პროცედურა, 4) მოქალაქეობის არმქონე პირთა მიმართ საიმიგრაციო დაკავების პრაქტიკა, ასევე 5) ქვეყანაში მოქალაქეობის არმქონეობის პრევენციისა და შემცირებისთვის არსებული მექანიზმები.
ინდექსის შედგენისას, ENS ეყრდნობა სამიზნე ქვეყანაში პარტნიორი არასამთავრობო ორგანიზაციების ექსპერტიზას და მათ მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას. საქართველოს პროფილის შედგენაზე იმუშავა ორგანიზაცია „უფლებები საქართველომ“, რომელსაც ამ პროცესში მხარს უჭერდა საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობა (UNHCR).
2024 წლის 21 მარტს, ENS-მა გამართა ვებინარი, რომელზეც „უფლებები საქართველოს“ პროექტის კოორდინატორმა, სალომე ჯოხაძემ, ვებინარის მონაწილეებს ინდექსში შესული საქართველოს მონაცემები გააცნო. სალომე ჯოხაძემ ისაუბრა იმ პროგრესზე, რასაც საქართველომ 2011 წლის შემდეგ, მოქალაქეობის არმქონეობის შესახებ გაეროს ორი ძირითადი კონვენციის რატიფიკაციის შემდეგ მიაღწია. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა იმ ნაბიჯებზე, რაც საქართველომ მოქალაქეობის არმქონეობის პრობლემის აღმოსაფხვრელად ბოლო პერიოდში გადადგა, მათ შორის, გაამარტივა მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის დადგენის პროცედურაზე წვდომა, ასევე 10-დან 5 წლამდე შეამცირა ქვეყანაში ცხოვრების ვადა, რომლის შემდეგაც მოქალაქეობის არმქონე პირს მოქალაქეობის მოთხოვნის უფლება მიეცემა.
„უფლებები საქართველო“ მოქალაქეობის არმქონეობის ევროპულ ქსელს (ENS) 2021 წელს შეუერთდა. ქსელი 41 ქვეყანაში მოქმედი 180-ზე მეტი სამოქალაქო ორგანიზაციისა და ინდივიდუალური ექსპერტის გაერთიანებას წარმოადგენს, რომლის მიზანიც ევროპის მასშტაბით მოქალაქეობის არმქონეობის პრობლემის აღმოფხვრა და მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის საერთაშორისო ნორმებით გარანტირებულ უფლებებზე წვდომის უზრუნველყოფაა.
„უფლებები საქართველო“ 2020 წლიდან მოქალაქეობის არმქონე პირებს უფასო სამართლებრივ დახმარებას უწევს UNHCR-ის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე და მოქალაქეობის არმქონე პირების დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში.

The European Network on Statelessness launched the country profile of Georgia on the Statelessness Index
The European Statelessness Network (ENS) recently launched Georgia's country profile on the Statelessness Index (index.statelessness.eu), an initiative assessing the status of statelessness across 32 European nations.
This Index assesses Georgia's legislative framework and practices in five critical areas: 1) International and regional instruments safeguarding the rights of stateless individuals, 2) Data on the stateless population, 3) Statelessness determination and status, 4) Practices of immigration detention concerning stateless individuals, 5) Existing mechanisms aimed at preventing and reducing statelessness within the country.
ENS collaborates closely with partner NGOs in each country to compile the Index. For Georgia, the organization "Rights Georgia" led this effort, with support from the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) representation in the country.
During a webinar on March 21, 2024, Salome Jokhadze, the project coordinator of "Rights Georgia," presented Georgia's country profile within the Index to the participants of the webinar. Salome Jokhadze highlighted Georgia's progress since 2011, following the ratification of two key UN conventions on statelessness. The discussion emphasized recent strides in combating statelessness, such as streamlining the access to the procedures for determining stateless status and reducing residency requirements from 10 to 5 years for stateless persons to apply for citizenship.
"Rights Georgia" became a part of the European Network for Statelessness in 2021. This network, comprised of over 180 civil organizations and experts in 41 countries, aims to eradicate statelessness in Europe and ensure stateless persons access rights guaranteed by international norms.
Since 2020, "Rights Georgia" has offered free legal aid to stateless individuals through an ongoing UNHCR-supported project titled "Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia."