უპრეცედენტოდ მაღალი კომპენსაცია ძალადობის მსხვერპლებს მორალური ზიანისთვის
ძალადობის მსხვერპლი ქალებისა და ბავშვების ეკონომიკური გაძლიერების გზაზე, „უფლებები საქართველომ“ კიდევ ერთ მნიშვნელოვან შედეგს მიაღწია. თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მოძალადეს, მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის, მსხვერპლი ქალისა და მისი შვილის სასარგებლოდ უპრეცედენტოდ მაღალი კომპენსაციის - 25 000 ლარის - გადახდა დაეკისრა.
ბენეფიციარები წლების განმავლობაში იყვნენ მძიმე ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობის მსხვერპლები. „უფლებები საქართველო“ დედა-შვილის ინტერესებს 2019 წლიდან იცავდა სისხლის სამართლის საქმეზეც, რომელიც მოძალადე კაცის დამნაშავედ ცნობით დასრულდა. გამამტყუნებელი განაჩენის ძალაში შესვლის შემდეგ კი, ორგანიზაციის იურისტებმა, მოძალადისგან კომპენსაციის მიღების მიზნით, სტრატეგიული სამართალწარმოების ფარგლებში სამოქალაქო სარჩელზე დაიწყეს მუშაობა.
„უფლებები საქართველოს“ ადვოკატებმა, სასარჩელო მოთხოვნის დასასაბუთებლად, წარმოადგინეს მტკიცებულებები, რომლებიც მორალური ზიანის არსებობის ფაქტზე მიუთითებდა. ადვოკატების არაერთი შუამდგომლობისა და განცხადების განხილვის შემდეგ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად გაიზიარა დედა-შვილის სასარჩელო მოთხოვნა და, 2024 წლის 19 თებერვლის გადაწყვეტილებით, მოძალადეს დააკისრა მორალური ზიანის ანაზღაურება: 10 000 ლარი - არასრულწლოვანი შვილის, ხოლო 15 000 ლარი ბავშვის დედის სასარგებლოდ.
აღსანიშნავია, რომ სისხლის სამართლის საქმის განხილვისას, ძალადობის შემსწრე არასრულწლოვანი დაზარალებულად არ იყო ცნობილი. თუმცა, სისხლის სამართლის საქმეზე სასამართლომ განმარტა, რომ მსხვერპლად მიიჩნევა ის ბავშვი, რომელიც ძალადობის მოწმეა, ხოლო სტამბოლის კონვენციის განმარტებითი ანგარიშის თანახმად, „მოწმის“ ცნება გულისხმობს არა მხოლოდ იმ ბავშვებს, რომლებმაც იხილეს ძალადობა, არამედ - მათაც, ვისაც „ესმით ძალადობით გამოწვეული ყვირილი და ხმები“.
საბოლოოდ, სამოქალაქო საქმეთა განმხილველმა სასამართლომ გაიზიარა „უფლებები საქართველოს“ იურისტების პოზიცია და ძალადობის შემსწრე ბავშვი კომპენსაციის მოთხოვნის უფლების მქონე პირად მიიჩნია.
„უფლებები საქართველო“ მორალური ზიანის ანაზღაურების სტრატეგიულ საქმეს USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით აწარმოებს.

Unprecedentedly High Compensation for Moral Damages
In the pursuit of economic empowerment for women and children who are victims of violence, Rights Georgia achieved another significant milestone. According to the decision of the Tbilisi City Court, the perpetrator was ordered to pay an unprecedentedly high compensation of 25,000 GEL to the victim woman and her minor child.
The beneficiaries have been victims of severe physical and psychological abuse for years. Rights Georgia represented the interests of the mother and her child in the criminal case since 2019, which concluded with the guilty plea of the abuser. Following the enforcement of the guilty verdict, the organization's lawyers initiated civil strategic proceedings in order to seek compensation from the abuser.
In order to substantiate the claim, the lawyers of Rights Georgia, presented evidence indicating the existence of moral damages. After reviewing numerous petitions and statements, the Tbilisi City Court fully supported the claim of the mother and child and in its decision of February 19, 2024, ordered the perpetrator to pay moral damages: 10,000 GEL for the minor child, and 15,000 GEL for the child's mother.
It is worth noting that during the consideration of the criminal case, the minor who witnessed the violence was not formally known as a victim. However, in a criminal case, the court clarified that a child who witnessed violence is considered a victim, and according to the Explanatory Report of the Istanbul Convention, the concept of "witness" refers not only to children who saw the violence, but also to “those who are exposed to screams and other sounds of violence”.
Finally, the Civil Court shared the position of the lawyers of Rights Georgia and considered the child who witnessed the violence as entitled to demand compensation.
The strategic civil case seeking compensation for moral damages is being litigated by Rights Georgia with support from the USAID Rule of Law Program.