„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ირანის მოქალაქემ უზენაეს სასამართლოში ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე დავა მოიგო
6 May, 2022
საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს საკასაციო საჩივარი და უცვლელად დატოვა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინება, რომლითაც სააგენტოს დაევალა ვ.მ.-სთვის მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემა.
ვ.მ.-სთვის მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე სასამართლო დავა „უფლებები საქართველომ“ მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერით, 2020 წლის 29 დეკემბერს დაიწყო.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ „უფლებები საქართველოს“ სარჩელი სრულად დააკმაყოფილა, ბათილად ცნო სახელმწიფო სერვისების სააგენტოს უარი ვ.მ-სთვის ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე და სააგენტოს დაავალა მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემა.
სააგენტოს ინიციატივით დავა ზემდგომი ინსტანციების სასამართლოებშიც გაგრძელდა. საბოლოოდ, საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო სააგენტოს საკასაციო საჩივარი, რის საფუძველზეც კანონიერ ძალაში შევიდა გადაწყვეტილება ვ.მ.-თვის მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე.
უზენაეს სასამართლოში ბენეფიციარის ინტერესებს იცავდა „უფლებები საქართველოს“ იურისტი, მარიამ მაღრაძე, IOM-ის პროექტის - ,,COVID-19 და მიგრანტების საჭიროებები სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება მოსახლეობის, ლტოლვილთა და მიგრაციის ბიუროს მხარდაჭერით.

With the Assistance of "Rights Georgia," an Iranian Citizen Won the Dispute on Granting the Residence Permit in the Supreme Court of Georgia
The Supreme Court of Georgia declared the cassation appeal of the Public Service Development Agency (PSDA) inadmissible and upheld the decision of the Tbilisi Court of Appeals, which ordered the Agency to issue a short-term residence permit to V.M.
The legal dispute over the issuance of a short-term residence permit for V.M. has started with the assistance of “Rights Georgia” on December 29, 2020, with the support of the International Organization for Migration.
The Tbilisi City Court upheld the lawsuit of “Rights Georgia”, declared invalid the Agency's refusal to issue a residence permit to V.M., and ordered the agency to grant the short-term residence permit to V.M.
Agency appealed the respective decision before the Tbilisi Court of Appeals and then to the Supreme Court of Georgia. Finally, the Supreme Court declared the Agency's cassation appeal inadmissible and the decision to issue a short-term residence permit to V.M. entered into force.
Mariam Magradze, a lawyer of "Rights Georgia", represented the beneficiary interests before the Supreme Court of Georgia within the framework of the IOM project – “COVID-19 and Needs of Migrants in South Caucasus”, implemented with the support of the Bureau of Population, Refugees, and Migration (BPRM).